Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva pohledy, dva srpky

Uznání a copyright: Vlevo - Stefano De Rosa, Vpravo - Babak Tafreshi (TWAN)

Na obloze 5. listopadu ráno vyšla Venuše ještě za rozbřesku před Sluncem. Ti, kteří si ráno přivstali, mohli v triedru nebo malém dalekohledu obdivovat její brilantní fázi srpku. Srpek Venuše se toho dne jevil v blízké konjunkci s dalším krásným srpkem, který zdobil ranní východní obzor, s ubývajícím srpkem Měsíce. Tato příležitost k fotografování nebe je zde zachycena ze dvou míst. Vlevo se oba srpky vznáší nad mořem mraků a oddělují je méně než dva stupně. Snímek pochází z alpského průsmyku nedaleko Turína v Itálii. Vpravo je ostrý pohled pořízený před dřívějším východem Slunce, dále na východě v iránském pohoří Alborz. Úzký Měsíc se stále ještě pohybuje směrem k Venuši, jejíž kompaktní srpek se právě objevil nad hornatým obzorem. Fáze srpku Venuše zůstává snadno viditelná triedrem na listopadové ranní obloze. První pozorování fáze Venuše učinil svým dalekohledem Galileo v roce 1610, což souhlasilo s předpovědí Koperníkova heliocentrického modelu Sluneční soustavy.

Štítky: Měsíc, Venuše, Konjunkce, Crescent phase


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »