Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dva pohledy, dva srpky

Uznání a copyright: Vlevo - Stefano De Rosa, Vpravo - Babak Tafreshi (TWAN)

Na obloze 5. listopadu ráno vyšla Venuše ještě za rozbřesku před Sluncem. Ti, kteří si ráno přivstali, mohli v triedru nebo malém dalekohledu obdivovat její brilantní fázi srpku. Srpek Venuše se toho dne jevil v blízké konjunkci s dalším krásným srpkem, který zdobil ranní východní obzor, s ubývajícím srpkem Měsíce. Tato příležitost k fotografování nebe je zde zachycena ze dvou míst. Vlevo se oba srpky vznáší nad mořem mraků a oddělují je méně než dva stupně. Snímek pochází z alpského průsmyku nedaleko Turína v Itálii. Vpravo je ostrý pohled pořízený před dřívějším východem Slunce, dále na východě v iránském pohoří Alborz. Úzký Měsíc se stále ještě pohybuje směrem k Venuši, jejíž kompaktní srpek se právě objevil nad hornatým obzorem. Fáze srpku Venuše zůstává snadno viditelná triedrem na listopadové ranní obloze. První pozorování fáze Venuše učinil svým dalekohledem Galileo v roce 1610, což souhlasilo s předpovědí Koperníkova heliocentrického modelu Sluneční soustavy.

Štítky: Měsíc, Venuše, Konjunkce, Crescent phase


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »