Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Mléčné dráhy nalezeny obří bubliny záření gama

Uznání: NASA, DOE, Fermi Gamma-Ray Space Telescope, LAT detector, D. Finkbeiner et al.

Věděli jste, že naše Galaxie Mléčná dráha má velké bubliny, které emitují gama záření ze směru galaktického středu? Nikdo to nevěděl. Jak ale začala v minulých dvou letech proudit data z družice Fermi, tak začal být zřejmý velký a neobvyklý útvar směrem ke středu naší Galaxie. Na včera zveřejněném celooblohovém snímku jsou kolem středu vidět dvě bubliny jako červeně a bíle skvrnité ovály. Středem snímku probíhá rovina naší Galaxie. Při předpokladu, že tyto bubliny vycházejí ze středu naší Galaxie, je rozměr bublin obrovský a soupeří s rozměrem celé Galaxie, zdola nahoru měří asi 50 000 světelných let. Dřívější náznaky bublin byly nalezeny už na existujích celooblohových radiových, mikrovlných a rentgenových mapách. Příčina těchto bublin není v současnosti známa, ale nepochybně bude v příštích letech předmětem výzkumu.

Štítky: Mléčná dráha, Fermi, Bubble


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »