Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermi katalogizuje gama oblohu

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Co září na gama obloze? Dosud nejúplnější odpověď na tuto otázku nabídnul první celooblohový katalog Fermiho kosmického gama dalekohledu. Fermiho zdroje kosmického gama záření mají urychlovače nejenergetičtějších částic v přírodě, které produkují fotony o energiích 100 MeV až 100 GeV, které mají energii 50 miliónkrát až 50 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Mezi 1451 katalogizovaných zdrojů vydestilovaných z 11-ti měsíčních údajů patří energetické galaxie s překotně vznikajícími hvězdami a aktivní jádra galaxií (AGN - active galactic nuclei) daleko za Mléčnou dráhou. Ale uvnitř naší vlastní galaxie je mnoho pulsarů (PSR) a pulsarů s mlhovinami (PWN - pulsar wind nebulae), zbytky supernov (supernova remnants - SNR), rentgenové dvojhvězdy (x-ray binary stars - HXB) a mikrokvazary (micro-quasars - MQO). Fermiho celooblohová mapa je vidět vycentrovaná na Mléčnou dráhu s difuzní gama emisí z roviny Galaxie, která polem probíhá horizontálně. Umístěte na mapu kurzor a uvidíte katalogizované gama zdroje. V současnosti zůstává 630 zdrojů katalogizovaných v gama energiích jinak neidentifikovaných, nespojených se zdroji na nižších energiích.

Štítky: Gamma ray, All sky, Fermi, Catalog, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »