Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermi katalogizuje gama oblohu

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Co září na gama obloze? Dosud nejúplnější odpověď na tuto otázku nabídnul první celooblohový katalog Fermiho kosmického gama dalekohledu. Fermiho zdroje kosmického gama záření mají urychlovače nejenergetičtějších částic v přírodě, které produkují fotony o energiích 100 MeV až 100 GeV, které mají energii 50 miliónkrát až 50 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Mezi 1451 katalogizovaných zdrojů vydestilovaných z 11-ti měsíčních údajů patří energetické galaxie s překotně vznikajícími hvězdami a aktivní jádra galaxií (AGN - active galactic nuclei) daleko za Mléčnou dráhou. Ale uvnitř naší vlastní galaxie je mnoho pulsarů (PSR) a pulsarů s mlhovinami (PWN - pulsar wind nebulae), zbytky supernov (supernova remnants - SNR), rentgenové dvojhvězdy (x-ray binary stars - HXB) a mikrokvazary (micro-quasars - MQO). Fermiho celooblohová mapa je vidět vycentrovaná na Mléčnou dráhu s difuzní gama emisí z roviny Galaxie, která polem probíhá horizontálně. Umístěte na mapu kurzor a uvidíte katalogizované gama zdroje. V současnosti zůstává 630 zdrojů katalogizovaných v gama energiích jinak neidentifikovaných, nespojených se zdroji na nižších energiích.

Štítky: Gamma ray, All sky, Fermi, Catalog, Mouse over


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »