Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos z Mars Expressu

Uznánít: G. Neukum (FU Berlin) et al., Mars Express, DLR, ESA

Proč tento malý objekt obíhá kolem Marsu? Původ Fobosu, většího ze dvou měsíců Marsu, zůstává neznámý. Fobos a Deimos se velice podobají asteroidům typu C, ovšem gravitační zachycení takových asteroidů, cirkularizace jejich dráhy a přivedení do roviny rovníku Marsu se nezdá pravděpodobné. Na snímku nahoře je Fobos tak, jak ho minulý týden při svém průletu zachytila družice ESA Mars Express, která začala kolem Marsu obíhat v roce 2003. Do velkých podrobností je vidět nepravidelný tvar Fobosu s podivně tmavým terénem, četnými neobvyklými rýhami a řetězcem kráterů, který protíná střed snímku. Fobos má délku asi jen 25 kilometrů a nemá dostatečnou gravitaci, která by ho směstnala do koule. Fobos obíhá tak blízko Marsu, že někdy v příštích 20 miliónech letech slapové zpomalování tento měsíc ze suti rozmělní do prstence, jehož jednotlivé kusy budou pomalu klesat po spirále až nakonec dopadnou na rudou planetu. Příští rok má odstartovat ruská sonda Phobos-Grunt určená k přistání na Fobosu.

Štítky: Mars, Phobos, Mars express


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »