Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvrdý dopad Genesis

Uznání: Genesis Mission, NASA

V roce 2004 dopadl do pouště v Utahu letící talíř poté, co ho sledovaly radary a stíhaly helikoptéry. Ovšem o žádné návštěvníky z vesmíru nešlo. Ten talíř na snímku nahoře byla návratová kapsle Genesis se vzorky, části lidmi vyrobené kosmické sondy Genesis, kterou NASA vypustila v roce 2001 ke studinu Slunce. K tomu nečekaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, že se neotevřely padáky. Sonda Genesis obíhala Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odchýleny magnetickým polem Země. I navzdory tvrdému přistání zůstalo hodně vzorků v natolik dobrém stavu, že probíhá jejich analýza a výzkum. Mezi dosavadní objevy patří nové podrobnosti o složení Slunce a vlivu slunečního větru na nechráněný materiál.

Štítky: Slunce, Impakt, Genesis


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »