Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvrdý dopad Genesis

Uznání: Genesis Mission, NASA

V roce 2004 dopadl do pouště v Utahu letící talíř poté, co ho sledovaly radary a stíhaly helikoptéry. Ovšem o žádné návštěvníky z vesmíru nešlo. Ten talíř na snímku nahoře byla návratová kapsle Genesis se vzorky, části lidmi vyrobené kosmické sondy Genesis, kterou NASA vypustila v roce 2001 ke studinu Slunce. K tomu nečekaně tvrdému přistání rychlostí přes 300 kilometrů za hodinu došlo proto, že se neotevřely padáky. Sonda Genesis obíhala Slunce a sbírala částice slunečního větru, které jsou obvykle odchýleny magnetickým polem Země. I navzdory tvrdému přistání zůstalo hodně vzorků v natolik dobrém stavu, že probíhá jejich analýza a výzkum. Mezi dosavadní objevy patří nové podrobnosti o složení Slunce a vlivu slunečního větru na nechráněný materiál.

Štítky: Slunce, Impakt, Genesis


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »