Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neznámý tmavý materiál na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Co je to za podivný materiál na Merkuru? Kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem Merkuru v minulém řijnu zobrazila hodně z nejvnitřnější planety Sluneční soustavy do nevídaných podrobností. Jak už je ve vědě běžné, nová data přináší nové záhady. Velký kráter vpravo dole na snímku nahoře o průměru asi 100 kilometrů má ve svém středu neobvyklý tmavý materiál neznámého složení. Zdá se, že tmavost tohoto materiálu není způsobena stíny, jelikož Slunce bylo při pořizování tohoto snímku skoro v zenitu. Jedna z hypotéz tvrdí, že tento tmavý materiál byl odkryt z pod povrchu Merkuru při impaktu, který vytvořil kráter v okolí. Pokud je tomu opravdu tak, tak složení té tmavé látky může být podobné se složením některých záhadných tmavých prstenců, kteé byly nedávno na Merkuru objeveny. A nebo by se tento tmavý materiál mohl vztahovat k neobvyklému složení impaktních hornin. Předtím, než MESSENGER v roce 2011 vystoupí na orbitu, tak ještě jednou v tomto roce prolétne kolem Merkuru.

Štítky: Merkur, Messenger, Dark terrain


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »