Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neznámý tmavý materiál na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Co je to za podivný materiál na Merkuru? Kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem Merkuru v minulém řijnu zobrazila hodně z nejvnitřnější planety Sluneční soustavy do nevídaných podrobností. Jak už je ve vědě běžné, nová data přináší nové záhady. Velký kráter vpravo dole na snímku nahoře o průměru asi 100 kilometrů má ve svém středu neobvyklý tmavý materiál neznámého složení. Zdá se, že tmavost tohoto materiálu není způsobena stíny, jelikož Slunce bylo při pořizování tohoto snímku skoro v zenitu. Jedna z hypotéz tvrdí, že tento tmavý materiál byl odkryt z pod povrchu Merkuru při impaktu, který vytvořil kráter v okolí. Pokud je tomu opravdu tak, tak složení té tmavé látky může být podobné se složením některých záhadných tmavých prstenců, kteé byly nedávno na Merkuru objeveny. A nebo by se tento tmavý materiál mohl vztahovat k neobvyklému složení impaktních hornin. Předtím, než MESSENGER v roce 2011 vystoupí na orbitu, tak ještě jednou v tomto roce prolétne kolem Merkuru.

Štítky: Merkur, Messenger, Dark terrain


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »