Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neznámý tmavý materiál na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Co je to za podivný materiál na Merkuru? Kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem Merkuru v minulém řijnu zobrazila hodně z nejvnitřnější planety Sluneční soustavy do nevídaných podrobností. Jak už je ve vědě běžné, nová data přináší nové záhady. Velký kráter vpravo dole na snímku nahoře o průměru asi 100 kilometrů má ve svém středu neobvyklý tmavý materiál neznámého složení. Zdá se, že tmavost tohoto materiálu není způsobena stíny, jelikož Slunce bylo při pořizování tohoto snímku skoro v zenitu. Jedna z hypotéz tvrdí, že tento tmavý materiál byl odkryt z pod povrchu Merkuru při impaktu, který vytvořil kráter v okolí. Pokud je tomu opravdu tak, tak složení té tmavé látky může být podobné se složením některých záhadných tmavých prstenců, kteé byly nedávno na Merkuru objeveny. A nebo by se tento tmavý materiál mohl vztahovat k neobvyklému složení impaktních hornin. Předtím, než MESSENGER v roce 2011 vystoupí na orbitu, tak ještě jednou v tomto roce prolétne kolem Merkuru.

Štítky: Merkur, Messenger, Dark terrain


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »