Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neznámý tmavý materiál na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Co je to za podivný materiál na Merkuru? Kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem Merkuru v minulém řijnu zobrazila hodně z nejvnitřnější planety Sluneční soustavy do nevídaných podrobností. Jak už je ve vědě běžné, nová data přináší nové záhady. Velký kráter vpravo dole na snímku nahoře o průměru asi 100 kilometrů má ve svém středu neobvyklý tmavý materiál neznámého složení. Zdá se, že tmavost tohoto materiálu není způsobena stíny, jelikož Slunce bylo při pořizování tohoto snímku skoro v zenitu. Jedna z hypotéz tvrdí, že tento tmavý materiál byl odkryt z pod povrchu Merkuru při impaktu, který vytvořil kráter v okolí. Pokud je tomu opravdu tak, tak složení té tmavé látky může být podobné se složením některých záhadných tmavých prstenců, kteé byly nedávno na Merkuru objeveny. A nebo by se tento tmavý materiál mohl vztahovat k neobvyklému složení impaktních hornin. Předtím, než MESSENGER v roce 2011 vystoupí na orbitu, tak ještě jednou v tomto roce prolétne kolem Merkuru.

Štítky: Merkur, Messenger, Dark terrain


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »