Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Mount Rushmore

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Tato hvězdnatá noc se třpytí nad Black Hills v národním parku Mount Rushmore v Jižní Dakotě ve Spojených Státech. V tomto historickém místě jsou do jihovýchodní stěny žulových útesů vytesané obrovké skulptury čtyř amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodore Roosevelta a Abrahama Lincolna. Nad monumentálními symboly nezávislosti a rané historie je noc plná hvězd a souhvězdí dobře známých pozorovatelům severní oblohy na celém světě. Nejvýraznější jsou hvězdy Velké medvědice a asterismu známého jako Velký vůz, který téměř spočívá na úbočí útesů skoro uprostřed obrázku. Sledujte oblouk oje Velkého vozu a dostanete se k Arcturu, jasné žluté hvězdě v levém dolním rohu. A samozřejmě, pokud prodloužíte spojnici dvou jasných hvězd ve vozu vpravo, tak se dostanete doprava nahoru k Polárce, severní hvězdě planety Země.

Štítky: Big dipper, Polaris, Mount rushmore, Arcturus


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »