Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Mount Rushmore

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Tato hvězdnatá noc se třpytí nad Black Hills v národním parku Mount Rushmore v Jižní Dakotě ve Spojených Státech. V tomto historickém místě jsou do jihovýchodní stěny žulových útesů vytesané obrovké skulptury čtyř amerických prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodore Roosevelta a Abrahama Lincolna. Nad monumentálními symboly nezávislosti a rané historie je noc plná hvězd a souhvězdí dobře známých pozorovatelům severní oblohy na celém světě. Nejvýraznější jsou hvězdy Velké medvědice a asterismu známého jako Velký vůz, který téměř spočívá na úbočí útesů skoro uprostřed obrázku. Sledujte oblouk oje Velkého vozu a dostanete se k Arcturu, jasné žluté hvězdě v levém dolním rohu. A samozřejmě, pokud prodloužíte spojnici dvou jasných hvězd ve vozu vpravo, tak se dostanete doprava nahoru k Polárce, severní hvězdě planety Země.

Štítky: Big dipper, Polaris, Mount rushmore, Arcturus


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »