Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perihélium a afélium

Uznání a copyright: Enrique Luque Cervigón

Letošní afélium, bod na pozemské eliptické dráze, kdy je Země nejdále od Slunce, nastává zítra 4. července. Pochopitelně to ale nemá žádný vliv na roční období na naší dobré planetě. Roční období určuje sklon zemské osy a nikoliv vzdálenost od Slunce, takže v červenci je na jižní polokouli stále zima a na severní léto. Také to ovšem znamená, že 4. července bude mít Slunce svoji nejmenší zdánlivou velikost. Tento kompozitní snímek pěkně porovnává dva snímky Slunce pořízené stejným dalekohledem a kamerou ve dnech perihelu (nejmenší vzdálenost) a afelu v roce 2008. Popisy na snímku vyznačují také vzdálenost Země od Slunce v obou datech. Změnu zdánlivé velikosti mezi perihéliem a aféliem je jinak obtížné si povšimnout, ale zde je zřejmá. Rozdíl je něco přes 3 procenta.

Štítky: Slunce, Země, Seasons, Perihelion, Aphelion


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »