Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perihélium a afélium

Uznání a copyright: Enrique Luque Cervigón

Letošní afélium, bod na pozemské eliptické dráze, kdy je Země nejdále od Slunce, nastává zítra 4. července. Pochopitelně to ale nemá žádný vliv na roční období na naší dobré planetě. Roční období určuje sklon zemské osy a nikoliv vzdálenost od Slunce, takže v červenci je na jižní polokouli stále zima a na severní léto. Také to ovšem znamená, že 4. července bude mít Slunce svoji nejmenší zdánlivou velikost. Tento kompozitní snímek pěkně porovnává dva snímky Slunce pořízené stejným dalekohledem a kamerou ve dnech perihelu (nejmenší vzdálenost) a afelu v roce 2008. Popisy na snímku vyznačují také vzdálenost Země od Slunce v obou datech. Změnu zdánlivé velikosti mezi perihéliem a aféliem je jinak obtížné si povšimnout, ale zde je zřejmá. Rozdíl je něco přes 3 procenta.

Štítky: Slunce, Země, Seasons, Perihelion, Aphelion


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »