Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perihélium a afélium

Uznání a copyright: Enrique Luque Cervigón

Letošní afélium, bod na pozemské eliptické dráze, kdy je Země nejdále od Slunce, nastává zítra 4. července. Pochopitelně to ale nemá žádný vliv na roční období na naší dobré planetě. Roční období určuje sklon zemské osy a nikoliv vzdálenost od Slunce, takže v červenci je na jižní polokouli stále zima a na severní léto. Také to ovšem znamená, že 4. července bude mít Slunce svoji nejmenší zdánlivou velikost. Tento kompozitní snímek pěkně porovnává dva snímky Slunce pořízené stejným dalekohledem a kamerou ve dnech perihelu (nejmenší vzdálenost) a afelu v roce 2008. Popisy na snímku vyznačují také vzdálenost Země od Slunce v obou datech. Změnu zdánlivé velikosti mezi perihéliem a aféliem je jinak obtížné si povšimnout, ale zde je zřejmá. Rozdíl je něco přes 3 procenta.

Štítky: Slunce, Země, Seasons, Perihelion, Aphelion


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »