Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyman Alfa Blob

Uznání: NASA / ESA, CXC, JPL-Caltech, STScI, NAOJ, J.E. Geach (Univ. Durham) et al.
Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

Ohromné mračno vodíku na tomto pozoruhodném kompozitním snímku z rentgenových, optických a infračervených vesmírných a pozemských observatoří (vlevo) se také nazývá Lyman-alfa blob a zabírá několik set tisíc světelných let. Tato gigantická amébovitá struktura je vidět tak, jak vypadala, když byl vesmír starý zhruba 2 miliardy let, asi před 12 miliardami let. Lyman-alfa bloby se tak nazývají proto, že silně vyzařují Lyman-alfa emisi vodíku. Normálně se Lymanova alfa emise nachází v ultrafialové části spektra, ale Lyman-alfa bloby jsou tak daleko, že je jejich světlo posunuté rudým posuvem do delších optických vlnových délek. Rentgenové údaje (modré) ukazují na přítomnost superhmotné černé díry, která pohlcuje hmotu ve středu aktivní galaxie ponořeném do blobu. Záření a tok hmoty z aktivní galaxie se považuje za zdroj energie a zahřívání vodíku v blobu, což ilustruje pravý panel. Lyman alfa bloby by mohly představovat raný vývojový stupeň při formaci galaxií, kde je zahřívání natolik velké, že začíná omezovat další rychlý růst aktivních galaxií a jejich superhmotných černých děr.

Štítky: Galaxie, Vodík, Emission line, Supermassive black hole, Redshift, Multiwavelength astronomy, Lyman alpha


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »