Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyman Alfa Blob

Uznání: NASA / ESA, CXC, JPL-Caltech, STScI, NAOJ, J.E. Geach (Univ. Durham) et al.
Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

Ohromné mračno vodíku na tomto pozoruhodném kompozitním snímku z rentgenových, optických a infračervených vesmírných a pozemských observatoří (vlevo) se také nazývá Lyman-alfa blob a zabírá několik set tisíc světelných let. Tato gigantická amébovitá struktura je vidět tak, jak vypadala, když byl vesmír starý zhruba 2 miliardy let, asi před 12 miliardami let. Lyman-alfa bloby se tak nazývají proto, že silně vyzařují Lyman-alfa emisi vodíku. Normálně se Lymanova alfa emise nachází v ultrafialové části spektra, ale Lyman-alfa bloby jsou tak daleko, že je jejich světlo posunuté rudým posuvem do delších optických vlnových délek. Rentgenové údaje (modré) ukazují na přítomnost superhmotné černé díry, která pohlcuje hmotu ve středu aktivní galaxie ponořeném do blobu. Záření a tok hmoty z aktivní galaxie se považuje za zdroj energie a zahřívání vodíku v blobu, což ilustruje pravý panel. Lyman alfa bloby by mohly představovat raný vývojový stupeň při formaci galaxií, kde je zahřívání natolik velké, že začíná omezovat další rychlý růst aktivních galaxií a jejich superhmotných černých děr.

Štítky: Galaxie, Vodík, Emission line, Supermassive black hole, Redshift, Multiwavelength astronomy, Lyman alpha


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »