Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyman Alfa Blob

Uznání: NASA / ESA, CXC, JPL-Caltech, STScI, NAOJ, J.E. Geach (Univ. Durham) et al.
Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

Ohromné mračno vodíku na tomto pozoruhodném kompozitním snímku z rentgenových, optických a infračervených vesmírných a pozemských observatoří (vlevo) se také nazývá Lyman-alfa blob a zabírá několik set tisíc světelných let. Tato gigantická amébovitá struktura je vidět tak, jak vypadala, když byl vesmír starý zhruba 2 miliardy let, asi před 12 miliardami let. Lyman-alfa bloby se tak nazývají proto, že silně vyzařují Lyman-alfa emisi vodíku. Normálně se Lymanova alfa emise nachází v ultrafialové části spektra, ale Lyman-alfa bloby jsou tak daleko, že je jejich světlo posunuté rudým posuvem do delších optických vlnových délek. Rentgenové údaje (modré) ukazují na přítomnost superhmotné černé díry, která pohlcuje hmotu ve středu aktivní galaxie ponořeném do blobu. Záření a tok hmoty z aktivní galaxie se považuje za zdroj energie a zahřívání vodíku v blobu, což ilustruje pravý panel. Lyman alfa bloby by mohly představovat raný vývojový stupeň při formaci galaxií, kde je zahřívání natolik velké, že začíná omezovat další rychlý růst aktivních galaxií a jejich superhmotných černých děr.

Štítky: Galaxie, Vodík, Emission line, Supermassive black hole, Redshift, Multiwavelength astronomy, Lyman alpha


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »