Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný pohled na koronu při slunečním zatmění

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (Brno University of Technology), Martin Dietzel, Peter Aniol, Vojtech Rušin

Jen v prchavé temnotě úplného zatmění Slunce lze snadno uvidět světlo sluneční korony. Pohled na vnější sluneční atmosféru, rozsáhlou koronu, který je normálně přezářen jasem slunečního disku, je velice lákavý. Ovšem jemné detaily a extrémní rozsah jasnosti korony, i když jsou okem rozeznatelné, je obecně obtížné fotografovat. Na obrazu nahoře je ovšem s využitím mnoha snímků a digitálního zpracování podrobný záznam sluneční korony pořízený při úplném zatmění Slunce v srpnu 2008 z Mongolska. Zřetelně jsou vidět spletité vrstvy a zářivé kaustiky stále proměnlivé směsi horkého plynu a magnetických polí. Nad okrajem Slunce jsou vidět jasné růžové smyčkové protuberance. Příští úplné sluneční zatmění nastane v červenci, ale bude vidět jen z tenkého proužku Země křižícího jižní Tichý oceán a Jižní Ameriku.

Štítky: Korona, Horký plyn, Total solar eclipse


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »