Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiová obloha: naladěno na 408MHz

Uznání: C. Haslam et al., MPIfR, SkyView

Nalaďte si svůj radioteleskop na 408MHz (408 miliónů cyklů za sekundu) a zkuste jej rádiové obloze! Právě tak to udělaly v letech 1970 velké parabolické antény na třech radiových observatořích Jodrell Bank, MPIfR a Parkesova observatoř a údaje pak byly zkombinovány do mapy celé oblohy. Blízko této frekvence jsou generovány rádiové vlny vysokoenergetických elektronů, které se po spirále pohybují kolem magnetických siločar. Galaktická rovina probíhá středem výsledného obrázku, ale nejsou vidět žádné hvězdy. Místo toho hodně jasných zdrojů poblíž galaktické roviny jsou vzdálené pulsary, hvězdotvorné oblasti a zbytky supernov, zatímco velké smyčkovité struktury jsou části bublin rozfouknutých místní hvězdnou aktivitou. Na rádiové obloze také září vnější galaxie jako Centaurus A, která se nachází nad rovinou vpravo od středu a LMC (níže vpravo).

Štítky: Rádio, All sky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »