Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Multiversy: Existují jiné Vesmíry?

Uznání a copyright: Clifford Pickover

Existují v jiných vesmírech vaše téměř přesné kopie? Pokud je správná jedna z několika hypotéz multiversu, tak je to docela možné. Na počítačové ilustraci nahoře jsou vidět nezávislé vesmíry jako nezávislé kruhy či koule. Koule by mohly být jedna od druhé kauzálně oddělené, což by znamenalo, že žádná komunikace mezi nimi by nebyla možná. Některé koule by mohly obsahovat jiné uskutečnění našeho vesmíru, zatímco jiné by mohly mít odlišné fyzikální zákony. Množina paralelních vesmírů se nazývá multiverse [analogicky podle universe, pozn. překl.]. Lidské oko představuje možnost, že uskutečnění některých hypotéz multiversu by mohlo existovat jen v lidské mysli. Jedna z častých kritik hypotéz multiversu je, že je obtížné je testovat. Některé z hypotéz multiversu tak mohou být velmi zajímavé k přemýšlení, ale prakticky neověřitelné a tudíž bez žádné prediktivní vědecké hodnoty.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Multiverse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »