Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Multiversy: Existují jiné Vesmíry?

Uznání a copyright: Clifford Pickover

Existují v jiných vesmírech vaše téměř přesné kopie? Pokud je správná jedna z několika hypotéz multiversu, tak je to docela možné. Na počítačové ilustraci nahoře jsou vidět nezávislé vesmíry jako nezávislé kruhy či koule. Koule by mohly být jedna od druhé kauzálně oddělené, což by znamenalo, že žádná komunikace mezi nimi by nebyla možná. Některé koule by mohly obsahovat jiné uskutečnění našeho vesmíru, zatímco jiné by mohly mít odlišné fyzikální zákony. Množina paralelních vesmírů se nazývá multiverse [analogicky podle universe, pozn. překl.]. Lidské oko představuje možnost, že uskutečnění některých hypotéz multiversu by mohlo existovat jen v lidské mysli. Jedna z častých kritik hypotéz multiversu je, že je obtížné je testovat. Některé z hypotéz multiversu tak mohou být velmi zajímavé k přemýšlení, ale prakticky neověřitelné a tudíž bez žádné prediktivní vědecké hodnoty.

Štítky: Vesmír, Kosmologie, Multiverse


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 25.9.2021

Další informace »