Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 24 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako domov. Astronautka Tracy Caldwell Dysonová při pohledu z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) rozjímá nad planetou Zemí, kde se narodila a na kterou se zase brzy vrátí. ISS ve výšce asi 350 kilometrů je už dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení zemského horizontu. Astronautka Dysonová oknem vidí bílá komplexní oblaka a modrý životodárný vzduch a oceány. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi, kteří žijí dole, není obtížné podívat se vzhůru na ISS. ISS lze často hned po západu vidět jako jasný světelný bod, který se pohybuje nad hlavou. Dalekohledy lze dokonce rozeznat celkovou strukturu kosmické stanice. Snímek nahoře byl pořízen koncem září z vyhlídkového okna modulu Cupola. Doktorka Dysonová je první zpěvačka skupiny Max Q.

Štítky: Země, Kosmická stanice, ISS


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »