Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 24 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako domov. Astronautka Tracy Caldwell Dysonová při pohledu z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) rozjímá nad planetou Zemí, kde se narodila a na kterou se zase brzy vrátí. ISS ve výšce asi 350 kilometrů je už dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení zemského horizontu. Astronautka Dysonová oknem vidí bílá komplexní oblaka a modrý životodárný vzduch a oceány. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi, kteří žijí dole, není obtížné podívat se vzhůru na ISS. ISS lze často hned po západu vidět jako jasný světelný bod, který se pohybuje nad hlavou. Dalekohledy lze dokonce rozeznat celkovou strukturu kosmické stanice. Snímek nahoře byl pořízen koncem září z vyhlídkového okna modulu Cupola. Doktorka Dysonová je první zpěvačka skupiny Max Q.

Štítky: Země, Kosmická stanice, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »