Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 24 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako domov. Astronautka Tracy Caldwell Dysonová při pohledu z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) rozjímá nad planetou Zemí, kde se narodila a na kterou se zase brzy vrátí. ISS ve výšce asi 350 kilometrů je už dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení zemského horizontu. Astronautka Dysonová oknem vidí bílá komplexní oblaka a modrý životodárný vzduch a oceány. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi, kteří žijí dole, není obtížné podívat se vzhůru na ISS. ISS lze často hned po západu vidět jako jasný světelný bod, který se pohybuje nad hlavou. Dalekohledy lze dokonce rozeznat celkovou strukturu kosmické stanice. Snímek nahoře byl pořízen koncem září z vyhlídkového okna modulu Cupola. Doktorka Dysonová je první zpěvačka skupiny Max Q.

Štítky: Země, Kosmická stanice, ISS


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »