Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Domov shora

Uznání: Expedition 24 Crew, NASA

Není žádné jiné místo jako domov. Astronautka Tracy Caldwell Dysonová při pohledu z okna Mezinárodní kosmické stanice (ISS) rozjímá nad planetou Zemí, kde se narodila a na kterou se zase brzy vrátí. ISS ve výšce asi 350 kilometrů je už dost vysoko, aby bylo jasně vidět zakřivení zemského horizontu. Astronautka Dysonová oknem vidí bílá komplexní oblaka a modrý životodárný vzduch a oceány. Kosmická stanice oběhne Zemi každých 90 minut. Pro lidi, kteří žijí dole, není obtížné podívat se vzhůru na ISS. ISS lze často hned po západu vidět jako jasný světelný bod, který se pohybuje nad hlavou. Dalekohledy lze dokonce rozeznat celkovou strukturu kosmické stanice. Snímek nahoře byl pořízen koncem září z vyhlídkového okna modulu Cupola. Doktorka Dysonová je první zpěvačka skupiny Max Q.

Štítky: Země, Kosmická stanice, ISS


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »