Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika z vypuštění Úsvitu

Uznání a copyright: Randy Pollock

V úterý, krátce po východu slunce, začala ze základny amerického letectva na Cape Canaveral kosmická sonda Dawn (Úsvit) obloukem po modré obloze s mračny východním směrem svou pouť do pásu asteroidů. Cesta sondy Dawn začala konvenční chemicky poháněnou raketou Delta II, ale pokračovat bude s novátorským iontovým pohonným systémem. Extrémně efektivní iontové motory sondy budou využívat elektrické energie ze slunečních panelů k ionizaci atomů xenonu a budou vyvíjet malý, ale trvalý tah. Po čtyřech letech meziplanetárního přeletu bude Dawn obíhat kolem dvou malých světů, nejprve kolem Vesty a potom kolem Ceresu. Vesta je jedním z největších asteroidů hlasního pásu, zatímco nomenklatura zavedená Mezinárodní astronomickou unií v roce 2006 klasifikuje téměř kulový Ceres jako trpasličí planetu.

Štítky: Kosmická loď, Vesta, Dawn, Launch, Ceres


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »