Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detail díry v Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tato záhadná temná jáma o průměru asi 150 metrů v detailu z přístroje HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter se nachází na staré marťanské sopce Arsia Mons. Tato a další podobné jámy, které nemají vyvýšený lem ani další charakteristiky impaktního kráteru, byly původně rozpoznány na snímcích ve viditelném a infračerveném světle z družic Mars Odyssey a Mars Global Surveyor. Zatímco snímky ve viditelném světle ukazují uvnitř jenom tmu, tak infračervené tepelné charakteristiky ukazují, že otvory pronikají hluboko pod marťanský povrch a možná že přivádí do podzemních dutin světlo z oblohy. Na tomto pozdějším snímku stěny skoro svislé jámy částečně osvětluje sluneční světlo, i když spodek přinejmenším 78 metrů hluboko stále není vidět. Temné marťanské jámy se považují za příbuzné s propadlými jámami v lávových tocích podobných havajských sopečným kráterovým jamám.

Štítky: Mars, Sopka, Cavern, Arsia mons, Pit


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »