Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detail díry v Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Tato záhadná temná jáma o průměru asi 150 metrů v detailu z přístroje HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter se nachází na staré marťanské sopce Arsia Mons. Tato a další podobné jámy, které nemají vyvýšený lem ani další charakteristiky impaktního kráteru, byly původně rozpoznány na snímcích ve viditelném a infračerveném světle z družic Mars Odyssey a Mars Global Surveyor. Zatímco snímky ve viditelném světle ukazují uvnitř jenom tmu, tak infračervené tepelné charakteristiky ukazují, že otvory pronikají hluboko pod marťanský povrch a možná že přivádí do podzemních dutin světlo z oblohy. Na tomto pozdějším snímku stěny skoro svislé jámy částečně osvětluje sluneční světlo, i když spodek přinejmenším 78 metrů hluboko stále není vidět. Temné marťanské jámy se považují za příbuzné s propadlými jámami v lávových tocích podobných havajských sopečným kráterovým jamám.

Štítky: Mars, Sopka, Cavern, Arsia mons, Pit


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »