Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Slunci

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Temná oblast pod slunečním rovníkem je koronální díra, oblast s nízkou hustotou, která se rozprostírá nad povrch, kde se smyčky slunečního magnetického pole volně otevírají do meziplanetárního prostoru. Snímek ve falešných barvách byl pořízen 12. září v extrémním ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Koronální díry se z vesmíru rozsáhle studují už od let 1960 v ultrafialovém i rentgenovém světle, a jsou známy jako zdroj vysokorychlostního slunečního větru, atomů a elektronů, které tečou ze Slunce podél otevřených magnetických siločar. Sluneční vítr, který proudí z této koronální díry od konce minulého týdne, vyvolal barevné polární záře na planetě Zemi, kterými se mohli potěšit pozorovatelé kosmického počasí ve vysokých šířkách.

Štítky: Slunce, Sluneční vítr, Polární záře, Coronal hole


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »