Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Díra v Slunci

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Temná oblast pod slunečním rovníkem je koronální díra, oblast s nízkou hustotou, která se rozprostírá nad povrch, kde se smyčky slunečního magnetického pole volně otevírají do meziplanetárního prostoru. Snímek ve falešných barvách byl pořízen 12. září v extrémním ultrafialovém světle přístrojem EIT na palubě vesmírné observatoře SOHO. Koronální díry se z vesmíru rozsáhle studují už od let 1960 v ultrafialovém i rentgenovém světle, a jsou známy jako zdroj vysokorychlostního slunečního větru, atomů a elektronů, které tečou ze Slunce podél otevřených magnetických siločar. Sluneční vítr, který proudí z této koronální díry od konce minulého týdne, vyvolal barevné polární záře na planetě Zemi, kterými se mohli potěšit pozorovatelé kosmického počasí ve vysokých šířkách.

Štítky: Slunce, Sluneční vítr, Polární záře, Coronal hole


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »