Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vesta Vista

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS, DLR, IDA

Jak opravdu vypadá povrch planetky Vesta? Tato nejjasnější planetka ve Sluneční soustavě je objektem, který obsahuje až 10 procent veškeré hmoty v hlavním pásu asteroidů, ale nikdy nebyla vidět zblízka. V několika minulých týdnech se ovšem kosmická sonda Dawn stala úplně první sondou, která se k Vestě přiblížila. Před pár dny, hned po navedení na oběžnou dráhu sonda Dawn pořídila snímek nahoře. První snímky Vestu ukazují, jako starý a zbitý svět pokrytý krátery, výdutěmi, zářezy a útesy. Studium Vesty nám může poskytnout vodítka pro formativní období ranné Sluneční soustavy, jelikož tento neobvyklý svět může být jedním z největších zbytků protoplanet. Po roce studia Vesty má sonda Dawn opustit oběžnou dráhu kolem ní a v roce 2015 se má přiblížit k jediné ještě větší planetce, k planetce Ceres.

Štítky: Asteroid, Vesta, Minor planet


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »