Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky nad Edmontonem

Uznání: Greg Scratchley (RASC Edmonton)

Někdy je na zemi noc a ve vzduchu je den. Jak se Země otáčí a zakryje Slunce, tak se západ zvedá od země. Proto při západu na zemi ještě stále svítí sluneční světlo na mraky nahoře. Za neobvyklých podmínek lze spatřit krásný západ, ale perleťové mraky mohou plynout vysoko nahoře dávno po západu. Normálně jsou příliš slabé, než aby byly vidět, ale mohou se stát viditelnými při západu v pozdním létě, kdy jsou osvětlovány zespodu slunečním světlem. Perleťové mraky jsou nejvyšší známé mraky a jsou považovány za součást polárních mezosférických mraků. Na snímku nahoře z počátku tohoto měsíce je vidět síť perleťových mraků, které vrhají po setmění bílou zář nad městem Edmonton v Albertě v Kanadě. O perleťových mracích toho bylo v minulých letech mnoho objeveno, ovšem jak vznikají a vyvíjejí se, zůstává stále předmětem aktivního výzkumu.

Štítky: Noční svítící oblaka, Edmonton, Mesosphere


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »