Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Atlantisem v Parkesu

Uznání a copyright: John Sarkissian (CSIRO Parkes Observatory)

Radioteleskop o průměru 64 metrů v Parkesu je znám svým přispěním při letech člověka do vesmíru, svými slavnými přenosy televizního obrazu z Měsíce pozemšťanům při letu Apollo 11. Obří otočná anténní mísa se krásně vyjímá v popředí této podvečerní oblohy. Nad anténou je hvězdnatá noc Nového Jižního Walesu v Austrálii včetně dobře známých jižních souhvězdí Plachet, Lodní zádě (Vela, Puppis) a Hydry spolu s pohledem, který už nebude možno více spatřit. Pod ohniskovou kabinou radioteleskopu je zprava doleva vidět čára ve slunečním světle se stále třpytícího raketoplánu Atlantis, který se právě naposledy odpojil od Mezinárodní kosmické stanice. Kosmická stanice samotná jej sleduje po oblouku v dolním pravém rohu, asi dvě minuty za Atlantisem na nízké oběžné dráze Země. Atlantis má naposledy přistát dnes časně ráno (21. července 5:56 EDT - východoamerického letního času / 11:56 SELČ) v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Raketoplán, Radioteleskop, ISS, Atlantis, Parkes, Dish


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »