Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Atlantisem v Parkesu

Uznání a copyright: John Sarkissian (CSIRO Parkes Observatory)

Radioteleskop o průměru 64 metrů v Parkesu je znám svým přispěním při letech člověka do vesmíru, svými slavnými přenosy televizního obrazu z Měsíce pozemšťanům při letu Apollo 11. Obří otočná anténní mísa se krásně vyjímá v popředí této podvečerní oblohy. Nad anténou je hvězdnatá noc Nového Jižního Walesu v Austrálii včetně dobře známých jižních souhvězdí Plachet, Lodní zádě (Vela, Puppis) a Hydry spolu s pohledem, který už nebude možno více spatřit. Pod ohniskovou kabinou radioteleskopu je zprava doleva vidět čára ve slunečním světle se stále třpytícího raketoplánu Atlantis, který se právě naposledy odpojil od Mezinárodní kosmické stanice. Kosmická stanice samotná jej sleduje po oblouku v dolním pravém rohu, asi dvě minuty za Atlantisem na nízké oběžné dráze Země. Atlantis má naposledy přistát dnes časně ráno (21. července 5:56 EDT - východoamerického letního času / 11:56 SELČ) v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Raketoplán, Radioteleskop, ISS, Atlantis, Parkes, Dish


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »