Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozloučení s Atlantisem v Parkesu

Uznání a copyright: John Sarkissian (CSIRO Parkes Observatory)

Radioteleskop o průměru 64 metrů v Parkesu je znám svým přispěním při letech člověka do vesmíru, svými slavnými přenosy televizního obrazu z Měsíce pozemšťanům při letu Apollo 11. Obří otočná anténní mísa se krásně vyjímá v popředí této podvečerní oblohy. Nad anténou je hvězdnatá noc Nového Jižního Walesu v Austrálii včetně dobře známých jižních souhvězdí Plachet, Lodní zádě (Vela, Puppis) a Hydry spolu s pohledem, který už nebude možno více spatřit. Pod ohniskovou kabinou radioteleskopu je zprava doleva vidět čára ve slunečním světle se stále třpytícího raketoplánu Atlantis, který se právě naposledy odpojil od Mezinárodní kosmické stanice. Kosmická stanice samotná jej sleduje po oblouku v dolním pravém rohu, asi dvě minuty za Atlantisem na nízké oběžné dráze Země. Atlantis má naposledy přistát dnes časně ráno (21. července 5:56 EDT - východoamerického letního času / 11:56 SELČ) v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Raketoplán, Radioteleskop, ISS, Atlantis, Parkes, Dish


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »