Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plutův P4

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Hubblův kosmický dalekohled lidem umožnil v květnu 2005 pohled na druhý a třetí známý měsíc Pluta, na Nixe a Hydru. Snímky z Hubbla nyní ukázaly čtvrtý měsíc této ledové trpasličí planety. Měsíček má předběžné označení P4 a svůj oběh Pluta dokončí jednou za asi 31 dní. V současné době je P4 nejmenší a nejslabší známý měsíc Pluta, odhaduje se, že měří 13 až 34 kilometrů. Tento nově objevený objekt byl poprvé spatřen na snímcích z Hubbla z 28. června a později byl potvrzen 3. července a 18. července. Tyto dva panely jsou kompozity krátkých a dlouhých expozic, na kterých je i jasnější samotné Pluto spolu s největším měsícem Charonem. Na dlouhých expozicích je vidět i šum a artefakty snímků. Pozorování z Hubbla se uskutečnila při pátrání po slabých prstencích kolem tohoto vzdáleného světa při přípravách průletu sondy NASA New Horizons kolem Pluta v roce 2015.

Štítky: Měsíc, Pluto, Charon, Discovery, Hydra, Nix, P4


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »