Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plutův P4

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Hubblův kosmický dalekohled lidem umožnil v květnu 2005 pohled na druhý a třetí známý měsíc Pluta, na Nixe a Hydru. Snímky z Hubbla nyní ukázaly čtvrtý měsíc této ledové trpasličí planety. Měsíček má předběžné označení P4 a svůj oběh Pluta dokončí jednou za asi 31 dní. V současné době je P4 nejmenší a nejslabší známý měsíc Pluta, odhaduje se, že měří 13 až 34 kilometrů. Tento nově objevený objekt byl poprvé spatřen na snímcích z Hubbla z 28. června a později byl potvrzen 3. července a 18. července. Tyto dva panely jsou kompozity krátkých a dlouhých expozic, na kterých je i jasnější samotné Pluto spolu s největším měsícem Charonem. Na dlouhých expozicích je vidět i šum a artefakty snímků. Pozorování z Hubbla se uskutečnila při pátrání po slabých prstencích kolem tohoto vzdáleného světa při přípravách průletu sondy NASA New Horizons kolem Pluta v roce 2015.

Štítky: Měsíc, Pluto, Charon, Discovery, Hydra, Nix, P4


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »