Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plutův P4

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Hubblův kosmický dalekohled lidem umožnil v květnu 2005 pohled na druhý a třetí známý měsíc Pluta, na Nixe a Hydru. Snímky z Hubbla nyní ukázaly čtvrtý měsíc této ledové trpasličí planety. Měsíček má předběžné označení P4 a svůj oběh Pluta dokončí jednou za asi 31 dní. V současné době je P4 nejmenší a nejslabší známý měsíc Pluta, odhaduje se, že měří 13 až 34 kilometrů. Tento nově objevený objekt byl poprvé spatřen na snímcích z Hubbla z 28. června a později byl potvrzen 3. července a 18. července. Tyto dva panely jsou kompozity krátkých a dlouhých expozic, na kterých je i jasnější samotné Pluto spolu s největším měsícem Charonem. Na dlouhých expozicích je vidět i šum a artefakty snímků. Pozorování z Hubbla se uskutečnila při pátrání po slabých prstencích kolem tohoto vzdáleného světa při přípravách průletu sondy NASA New Horizons kolem Pluta v roce 2015.

Štítky: Měsíc, Pluto, Charon, Discovery, Hydra, Nix, P4


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »