Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrý pohled na Slunce

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences

Zde vidíte jeden z nejostřejších kdy pořízených pohledů na Slunce. Nádherný snímek zobrazuje pozoruhodné detaily tmavé sluneční skvrny ve spodku obrázku a nahoře četné vroucí granule, které vypadají jako zrna kukuřice. Obrázek byl pořízen v roce 2002 švédským slunečním dalekohledem, který pracuje na kanárském ostrově La Palma. Vysokého rozlišení snímku bylo dosaženo využitím důmyslné adaptivní optiky, digitálního vrstvení snímků a dalších technik zpracování obrazu pro zmírnění rozmazávacího efektu zemské atmosféry. Přes Slunce nyní přechází sluneční skvrna, která je tak velká, že ji pečliví pozorovatelé mohou snadno uvidět dokonce i bez zvětšení.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »