Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrý pohled na Slunce

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences

Zde vidíte jeden z nejostřejších kdy pořízených pohledů na Slunce. Nádherný snímek zobrazuje pozoruhodné detaily tmavé sluneční skvrny ve spodku obrázku a nahoře četné vroucí granule, které vypadají jako zrna kukuřice. Obrázek byl pořízen v roce 2002 švédským slunečním dalekohledem, který pracuje na kanárském ostrově La Palma. Vysokého rozlišení snímku bylo dosaženo využitím důmyslné adaptivní optiky, digitálního vrstvení snímků a dalších technik zpracování obrazu pro zmírnění rozmazávacího efektu zemské atmosféry. Přes Slunce nyní přechází sluneční skvrna, která je tak velká, že ji pečliví pozorovatelé mohou snadno uvidět dokonce i bez zvětšení.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Granules


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »