Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo kosmických pohledů vzbuzují takovou představivost jako Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd asi 1500 světelných let daleko. Tento úžasný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Ve srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách je i zde nejjasnější část mlhoviny v oblasti mladých hmotných horkých hvězd známých jako Trapéz. Ale infračervený snímek také detekuje v mlhovině mnoho protohvězd, které pořád vznikají a zde jsou v červených odstínech. Mezi červenými skvrnami podél tmavého prachového filamentu vlevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, kde byly nedávno uvnitř protostelární obálky nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivínu .

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »