Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo kosmických pohledů vzbuzují takovou představivost jako Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd asi 1500 světelných let daleko. Tento úžasný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Ve srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách je i zde nejjasnější část mlhoviny v oblasti mladých hmotných horkých hvězd známých jako Trapéz. Ale infračervený snímek také detekuje v mlhovině mnoho protohvězd, které pořád vznikají a zde jsou v červených odstínech. Mezi červenými skvrnami podél tmavého prachového filamentu vlevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, kde byly nedávno uvnitř protostelární obálky nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivínu .

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »