Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spitzerův Orion

NASA, JPL-Caltech, T. Megeath (Univ. Toledo, Ohio)

Jen málo kosmických pohledů vzbuzují takovou představivost jako Mlhovina v Orionu, nesmírně velká porodnice hvězd asi 1500 světelných let daleko. Tento úžasný pohled ve falešných barvách zabírá asi 40 světelných let a vznikl na základě infračervených dat ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Ve srovnání se vzhledem na vizuálních vlnových délkách je i zde nejjasnější část mlhoviny v oblasti mladých hmotných horkých hvězd známých jako Trapéz. Ale infračervený snímek také detekuje v mlhovině mnoho protohvězd, které pořád vznikají a zde jsou v červených odstínech. Mezi červenými skvrnami podél tmavého prachového filamentu vlevo od jasné kupy je i protohvězda katalogizovaná jako HOPS 68, kde byly nedávno uvnitř protostelární obálky nalezeny krystaly křemičitého minerálu olivínu .

Štítky: M42, Infračervený, Mlhovina Orion, Spitzer


44. vesmírný týden 2020

44. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 10. do 1. 11. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Zajímavé pohledy na komety stále nabízí druhá polovina noci. V minulém týdnu úspěšně dosedla kabina Sojuzu MS-16 s třemi kosmonauty. SpaceX završila stovku úspěšných startů do vesmíru. NASA potvrdila úspěšný odběr vzorků z asteroidu Bennu, ale odběrná nádoba není zcela uzavřena, možná je přeplněná. Před 100 lety byla objevena první „kentauří“ planetka Hidalgo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN468 Temná a reflexní mlhovina škorpion

  Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2020 získal snímek „LBN468 - temná a reflexní mlhovina v Cefeovi“, jehož autorem je Tomáš Zábranský   Na naší obloze je několik souhvězdí, která nikdy nezapadají. Jsou tak blízko nebeského pólu, že se ani při největší snaze během

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hmlovina Riasy

Další informace »