Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Jesús Vargas (Astrogades) & Maritxu Poyal (Maritxu)

Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Na tomto ostrém a barvitém snímku je jednak tato porodnice hvězd plná zářících plynových mračen a horkých mladých hvězd, ale také menší mlhovina M43 ve středu a modravé reflekční mlhoviny NGC 1977 a přidružené mlhoviny vlevo. Tyto pro oči tak vábivé mlhoviny jsou na okraji jinak neviditelného obrovského molekulárního komplexu mračen a představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu tohoto galaktického sousedství. Astronomové také identifikovali uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice něco, co vypadá jako početné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout oblohy měří asi dva stupně, neboli asi 45 světelných let v odhadované vzdálenosti mlhoviny v Orionu 1500 světelných let.

Štítky: Orion, M42, Mlhovina Orion


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »