Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Jesús Vargas (Astrogades) & Maritxu Poyal (Maritxu)

Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Na tomto ostrém a barvitém snímku je jednak tato porodnice hvězd plná zářících plynových mračen a horkých mladých hvězd, ale také menší mlhovina M43 ve středu a modravé reflekční mlhoviny NGC 1977 a přidružené mlhoviny vlevo. Tyto pro oči tak vábivé mlhoviny jsou na okraji jinak neviditelného obrovského molekulárního komplexu mračen a představují jen malý zlomek bohatství mezihvězdného materiálu tohoto galaktického sousedství. Astronomové také identifikovali uvnitř této dobře prostudované hvězdné porodnice něco, co vypadá jako početné zárodečné sluneční soustavy. Tento nádherný kout oblohy měří asi dva stupně, neboli asi 45 světelných let v odhadované vzdálenosti mlhoviny v Orionu 1500 světelných let.

Štítky: Orion, M42, Mlhovina Orion


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »