Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kámen Tisdale 2 na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Proč tento marťanský kámen obsahuje tolik zinku? Tento skalní výstup zhruba o velikosti a tvaru nakloněného stolku na kávu, plochý a nahoře světle zbarvený, před několika týdny náhodou našlo vozítko Opportunity, které nyní zkoumá Mars. Vozítko Opportunity počátkem minulého měsíce dosáhlo kráter Endeavour, největší povrchový útvar, ke kterému se kdy přiblížilo a nyní zkoumá jeho okraj, aby zjistilo, jak byl před miliardami let Mars mokrý. Strukturu neobvyklé skalní struktury na snímku nahoře pojmenované Tisdale 2 minulý týden zkoumalo vozítko Opportunity a nyní se předpokládá, že by to mohl být zbytek vyvržený při impaktu, který vytvořil nedaleký kráter Odyssey. Výsledné chemické anylýzy kamene Tisdale 2 ovšem ukázaly na podivně vysoký obsah zinku. Příčina vysokého obsahu není známá, ale mohla by být vodítkem k historii celé oblasti. Vozítko Opportunity už pátrá po ještě starších kamenech a bude pokračovat ve zkoumání několika dalších zajímavých kamenů, které se nyní jen trochu z dálky objevily.

Štítky: Mars, Endeavour crater, Tisdale 2


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Slunce

Canon PowerShot G5 X, foceno z ruky bez stativu, snímek bez úprav

Další informace »