Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Opportunity přijelo ke kráteru Endeavor na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co může současný terén a okolí kráteru Endeavor vypovědět o starodávném Marsu? Za tím účelem vyslala NASA před třemi lety vozítko Opportunity o velikosti stolku na kávu přes pláně Meridiani Planum. Minulý víkend konečně dorazilo k cíli. Rozsáhlý kráter Endeavor měří od jednoho valu k druhému 22 kilometrů, což z něj činí dosud největší kráter, který navštívilo vozítko MER (Mars Exploration Rover). Dá se předpokládat, že impakt, který tento kráter vytvořil odhalil staré horniny, které možná vznikaly v mokrých podmínkách, a pokud by to byla pravda, tak by tyto horniny mohly poskytnou jedinečné informace o vodní minulosti Marsu. Na snímku nahoře se před vozítkem Opportunity vypíná západní val kráteru Endeavor. Opportunity může docela dobře strávit zbytek svého života průzkumem kráteru Endeavor, pořizováním snímků, protáčením svých kol a vrtáním do zajímavých kamenů.

Štítky: Mars, Vozítko, Endeavor crater


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »