Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vozítko Opportunity přijelo ke kráteru Endeavor na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Co může současný terén a okolí kráteru Endeavor vypovědět o starodávném Marsu? Za tím účelem vyslala NASA před třemi lety vozítko Opportunity o velikosti stolku na kávu přes pláně Meridiani Planum. Minulý víkend konečně dorazilo k cíli. Rozsáhlý kráter Endeavor měří od jednoho valu k druhému 22 kilometrů, což z něj činí dosud největší kráter, který navštívilo vozítko MER (Mars Exploration Rover). Dá se předpokládat, že impakt, který tento kráter vytvořil odhalil staré horniny, které možná vznikaly v mokrých podmínkách, a pokud by to byla pravda, tak by tyto horniny mohly poskytnou jedinečné informace o vodní minulosti Marsu. Na snímku nahoře se před vozítkem Opportunity vypíná západní val kráteru Endeavor. Opportunity může docela dobře strávit zbytek svého života průzkumem kráteru Endeavor, pořizováním snímků, protáčením svých kol a vrtáním do zajímavých kamenů.

Štítky: Mars, Vozítko, Endeavor crater


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »