Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by se dala považovat za poklidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Toto rostoucí tornádo vyfotografoval v roce 2005 v Kansasu storm chaser Eric Nguyen v trochu jiném světle, ve světle duhy. Na snímku nahoře sestupuje z tmavého mračna bílý mrak tornáda. Skrz jasnou díru vlevo prosvítá Slunce a v popředí osvětluje některé budovy. Sluneční světlo se odráží od kapek deště a vytváří duhu. Shodou okolností se zdá, že tornádo končí zrovna nad duhou. Ty čáry na snímku jsou kroupy unášené vírem větru. Na Zemi se během roku vyskytne přes 1000 tornád, což je nejničivější známý typ bouře, mnoho z nich se vyskytuje v aleji tornád. Pokud řídíte a spatříte tornádo, tak se nesnažte ujet, ale bezpečně zaparkujte a jděte do bouřkového krytu, nebo se schovejte pod schody v suterénu.

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »