Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tornádo a duha nad Kansasem

Uznání a copyright: Eric Nguyen (Oklahoma U.), www.mesoscale.ws

Tato scéna by se dala považovat za poklidnou, pokud by tam ovšem nebylo tornádo. Toto rostoucí tornádo vyfotografoval v roce 2005 v Kansasu storm chaser Eric Nguyen v trochu jiném světle, ve světle duhy. Na snímku nahoře sestupuje z tmavého mračna bílý mrak tornáda. Skrz jasnou díru vlevo prosvítá Slunce a v popředí osvětluje některé budovy. Sluneční světlo se odráží od kapek deště a vytváří duhu. Shodou okolností se zdá, že tornádo končí zrovna nad duhou. Ty čáry na snímku jsou kroupy unášené vírem větru. Na Zemi se během roku vyskytne přes 1000 tornád, což je nejničivější známý typ bouře, mnoho z nich se vyskytuje v aleji tornád. Pokud řídíte a spatříte tornádo, tak se nesnažte ujet, ale bezpečně zaparkujte a jděte do bouřkového krytu, nebo se schovejte pod schody v suterénu.

Štítky: Rainbow, Tornado, Kansas


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »