Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrad a meteor za měsíčního svitu

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prolétá prachem za periodickou kometou Swift-Tuttle se mohou pozorovatelé těšit meteorickému roji Perseid. Jelikož Země bude procházet hustou částí širokého prachového ohonu komety letos kolem 13. srpna 6:00 UT (toto ráno), tak světlo Měsíce skoro v úplňku zamaskuje všechny vyjma jasnějších meteorů. I tak lze ale Perseidy spatřit ve dnech kolem maxima. Toto nádherné zákoutí nebe se světlem Měsíce a Perseidou je zachyceno jedinou 10 sekundovou expozicí ráno 12. srpna. Pod Měsícem osvětlenými mraky v popředí jsou ruiny středověkého hradu u Veszprému v Maďarsku na pozadí pohoří Bakony. V popředí noční oblohy jsou mraky, zprava se kolem jasného Jupiteru poblíž středu mihla Perseida a vlevo je nádherná hvězdokupa Plejády.

Štítky: Jupiter, Meteor, Plejády, Meteorický roj, Perseid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »