Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrad a meteor za měsíčního svitu

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prolétá prachem za periodickou kometou Swift-Tuttle se mohou pozorovatelé těšit meteorickému roji Perseid. Jelikož Země bude procházet hustou částí širokého prachového ohonu komety letos kolem 13. srpna 6:00 UT (toto ráno), tak světlo Měsíce skoro v úplňku zamaskuje všechny vyjma jasnějších meteorů. I tak lze ale Perseidy spatřit ve dnech kolem maxima. Toto nádherné zákoutí nebe se světlem Měsíce a Perseidou je zachyceno jedinou 10 sekundovou expozicí ráno 12. srpna. Pod Měsícem osvětlenými mraky v popředí jsou ruiny středověkého hradu u Veszprému v Maďarsku na pozadí pohoří Bakony. V popředí noční oblohy jsou mraky, zprava se kolem jasného Jupiteru poblíž středu mihla Perseida a vlevo je nádherná hvězdokupa Plejády.

Štítky: Jupiter, Meteor, Plejády, Meteorický roj, Perseid


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »