Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema 2010

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Zajímalo by vás při pohledu zpět na tento rok 2010, kde bylo na obloze Slunce vždycky v 9 hodin ráno UT? Samozřejmě, že vás to zajímá. Už ani nemusíte dále hledat odpověď! Bylo to vždy někde na křivce na nebi ve tvaru osmičky zvané analema. Tato kompozitní analema se skládá ze 36 jednotlivých snímků Slunce pořízených vždy v 9:00 UT ze zahrádky u domu ve Veszprému v Maďarsku během celého roku, plus jeden snímek bez slunečního filtru. Snímek pozadí byl pořízen 9. října při slunném odpoledni v 13:45 UT. Vlevo je vidět stín fotografa. Polohy Slunce ve dnech slunovratu 2010 jsou extrémní body na křivce analemy nahoře (21. červen) a dole (21. prosinec). Ve dnech rovnodenonsti (20. března, 23. září) bylo Slunce v polovině křivky mezi oběma slunovraty. Vznešenou křivku analemy vytváří sklon zemské osy a změny rychlosti v jejím pohybu po eliptické dráze.

Štítky: Slunce, Analemma, Figure 8, No further


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »