Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema 2010

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Zajímalo by vás při pohledu zpět na tento rok 2010, kde bylo na obloze Slunce vždycky v 9 hodin ráno UT? Samozřejmě, že vás to zajímá. Už ani nemusíte dále hledat odpověď! Bylo to vždy někde na křivce na nebi ve tvaru osmičky zvané analema. Tato kompozitní analema se skládá ze 36 jednotlivých snímků Slunce pořízených vždy v 9:00 UT ze zahrádky u domu ve Veszprému v Maďarsku během celého roku, plus jeden snímek bez slunečního filtru. Snímek pozadí byl pořízen 9. října při slunném odpoledni v 13:45 UT. Vlevo je vidět stín fotografa. Polohy Slunce ve dnech slunovratu 2010 jsou extrémní body na křivce analemy nahoře (21. červen) a dole (21. prosinec). Ve dnech rovnodenonsti (20. března, 23. září) bylo Slunce v polovině křivky mezi oběma slunovraty. Vznešenou křivku analemy vytváří sklon zemské osy a změny rychlosti v jejím pohybu po eliptické dráze.

Štítky: Slunce, Analemma, Figure 8, No further


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »