Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema 2010

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Zajímalo by vás při pohledu zpět na tento rok 2010, kde bylo na obloze Slunce vždycky v 9 hodin ráno UT? Samozřejmě, že vás to zajímá. Už ani nemusíte dále hledat odpověď! Bylo to vždy někde na křivce na nebi ve tvaru osmičky zvané analema. Tato kompozitní analema se skládá ze 36 jednotlivých snímků Slunce pořízených vždy v 9:00 UT ze zahrádky u domu ve Veszprému v Maďarsku během celého roku, plus jeden snímek bez slunečního filtru. Snímek pozadí byl pořízen 9. října při slunném odpoledni v 13:45 UT. Vlevo je vidět stín fotografa. Polohy Slunce ve dnech slunovratu 2010 jsou extrémní body na křivce analemy nahoře (21. červen) a dole (21. prosinec). Ve dnech rovnodenonsti (20. března, 23. září) bylo Slunce v polovině křivky mezi oběma slunovraty. Vznešenou křivku analemy vytváří sklon zemské osy a změny rychlosti v jejím pohybu po eliptické dráze.

Štítky: Slunce, Analemma, Figure 8, No further


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »