Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zátiší s NGC 2170

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Na tomto krásném nebeském kosmickém zátiší malovaném kosmickým štětcem vlevo nahoře září prašná mlhovina NGC 2170. Mlhovina NGC 2170 odráží světlo okolních horkých hvězd a je obklopena dalšímí modrými reflekčními mlhovinami, kompaktní červenou emisní oblastí a proudy zatmívajícího prachu proti pozadí hvězd. Podobně jako malíři na zátiší často volí věci z domácnosti, tak jsou zde zobrazeny mračna plynu, prachu a horké hvězdy, tak jak se běžně nacházejí v obrovském hvězdotvorném molekulárním mraku v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Obrovský molekulární mrak Mon R2 je překvapivě blízko, odhaduje se jen 2400 světelných let daleko. V této vzdálenosti by toto plátno měřilo asi 15 světelných let.

Štítky: Reflekční mlhovina, Ngc2170, Mon r2, Vdb68, Vdb69


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce s Venuší

Konjunkce Měsíce s Venuší nad Novým Malínem

Další informace »