Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled s NGC 2170

Uznání a copyright: ESO/J. Emerson/VISTA; Acknowledgment: Cambridge Astronomical Survey Unit

Tyto prachové proudy a nově zrozené hvězdy, které se pomalu pohybují souhvězdím Jednorožce, jsou součástí aktivní hvězdotvorné oblasti Monoceros R2, která je ponořena do obrovského molekulárního mraku. Tuto kosmickou scénu zachytil přehlídkový dalekohled VISTA v blízkém infračeveném světle. Snímky ve viditelném světle ukazují prašnou NGC 2170, která je zde vidět ve středu, jako komplex modrých reflekčních mlhovin. Ale tento pronikavý pohled v blízkém infračerveném světle ukazuje známky nadále probíhajícího vznikání hvězd a hmotné hvězdy, které jinak ukrývá prach. Energetické větry a záření z horkých, mladých hvězd přetváří zárodečné mezihvězdné mraky. Oblast Monoceros R2 je na obloze blízko hvězdotvorné oblasti v Mlhovině Orion, je téměř 2x daleko, asi 2700 světelných let. Tento pohled v takové vzdálenosti zabírá asi 80 světelných let.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Ngc2170, Mon r2


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »