Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy s kometou Hartley a Srdcem

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Pěkná kometa Hartley 2 plula 8. října po pozemské noční obloze a na šířku úplňku minula slavnou dvojitou otevřenou hvězdokupu v Perseu. Dlouho očekávaná nebeská příležitost k fotografování je zde zachycená na mozaice ze 3 snímků se zelenavou kometou a kupami h a Chi Persei nalevo od ní. Dobře zvolené širokoúhlé zorné pole zabírá asi 7 stupňů. Překračuje hranice souhvězdí Kasiopeji až k mlhovině Srdce (IC 1805) daleko vpravo. Pro záznam této kosmické události byla použita poměrně krátká 5 minutová expozice, aby pohybující se kometa byla na místě, zato pro prostřední a pravý snímek byly použity delší expozice přes úzkopásmový filtr. Úzkopásmová expozice zvýrazňuje slabší červenou zář atomů vodíku v kontrastu s kryptonitovou zelenou kometární komy. Pozorovatelé v několika posledních dnech hlásili, že se kometa Hartley 2 stala pro zkušené pozorovatele z jasných a tmavých stanovišť viditelnou i pouhým okem. Dne 20. října se kometa nejvíce přiblíží k Zemi na pouhých 17 miliónů kilometrů. A 4. listopadu kolem malého kometárního jádra, s odhadovaným rozměrem jen 1,5 kilometru, prolétne kosmická sonda NASA.

Štítky: Ic1805, Ngc869, Ngc884, H and chi persei, Comet hartley 2, 103/P hartley heart nebula


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »