Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupy s kometou Hartley a Srdcem

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Pěkná kometa Hartley 2 plula 8. října po pozemské noční obloze a na šířku úplňku minula slavnou dvojitou otevřenou hvězdokupu v Perseu. Dlouho očekávaná nebeská příležitost k fotografování je zde zachycená na mozaice ze 3 snímků se zelenavou kometou a kupami h a Chi Persei nalevo od ní. Dobře zvolené širokoúhlé zorné pole zabírá asi 7 stupňů. Překračuje hranice souhvězdí Kasiopeji až k mlhovině Srdce (IC 1805) daleko vpravo. Pro záznam této kosmické události byla použita poměrně krátká 5 minutová expozice, aby pohybující se kometa byla na místě, zato pro prostřední a pravý snímek byly použity delší expozice přes úzkopásmový filtr. Úzkopásmová expozice zvýrazňuje slabší červenou zář atomů vodíku v kontrastu s kryptonitovou zelenou kometární komy. Pozorovatelé v několika posledních dnech hlásili, že se kometa Hartley 2 stala pro zkušené pozorovatele z jasných a tmavých stanovišť viditelnou i pouhým okem. Dne 20. října se kometa nejvíce přiblíží k Zemi na pouhých 17 miliónů kilometrů. A 4. listopadu kolem malého kometárního jádra, s odhadovaným rozměrem jen 1,5 kilometru, prolétne kosmická sonda NASA.

Štítky: Ic1805, Ngc869, Ngc884, H and chi persei, Comet hartley 2, 103/P hartley heart nebula


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »