Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pacman a Hartley

Uznání a copyright: Jaime Fernández

Kometa Hartley 2 (103/P Hartley) putuje Sluneční soustavou s oběžnou dobou 6 let a 20. října dojde k jejímu nejtěsnějšímu přiblížení k Zemi a 28. října ke Slunci. Na jasné tmavé obloze se může stát kometou viditelnou i pouhým okem. Mezitím se kometa stala žádoucím cílem dalekohledů a zde na záběru z 2. října je vidět s půvabnou zelenou komou spolu s emisní mlhovinou NGC 281 a hvězdami ze souhvězdí Kasiopeji. Vzhled mlhoviny definovaný mračny prachu proti červené záři dal vzniknout jejímu hravému názvu, mlhovina Pacman. (Pacman je postavička v počítačové hře uvedené v roce 1980, pozn. překl.) Zřetelný krátký jasný pruh ukazuje vlastní pohyb komety vůči hvězdám v pozadí během hodiny expozičního času. Pohyb komety Hartley 2 ji za několik málo dnů povede přes zorné pole se slavnou dvojitou hvězdokupou v Perseu. Dne 4. listopadu proletí asi 700 kilometrů od jádra komety už dříve ze Země vypuštěná kosmická sonda. Nyní se tato kosmická sonda nazývá EPOXI, dříve Deep Impact.

Štítky: Kometa, Ngc281, Pacman nebula, Comet hartley 2, 103p


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »