Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Paul Aslop

Jsou to zelené mraky nebo polární záře? Tuto poklidnou scénu jezera Willow a zasněžených pohoří Wrangell a Saint Elias ve východní Aljašce v USA pomohla Měsíci osvítit také nadýchaná polární zelená záře vyfotografovaná před dvěma týdny nahoře. Ačkoliv mohou polární záře ponejprv vypadat jako měsíčním světlem ozářené mraky, tak polární záře světlo obloze jen přidávají a nebrání v pohledu hvězdám v pozadí. Polární záře na severní polokouli se také nazývají světlo severu a vznikají srážkami nabitých částic z magnetosféry s molekulami vzduchu vysoko v zemské atmosféře. Při pohledu z vesmíru je možné pozorovat, že polární záře vydávají i rentgenové a ultrafialové světlo. Předpověditelné polární záře nastávají několik dnů po silných magnetických událostech pozorovaných na Slunci.

Štítky: Polární záře, Mračna, Alaska


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »