Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Aljaškou

Uznání a copyright: Paul Aslop

Jsou to zelené mraky nebo polární záře? Tuto poklidnou scénu jezera Willow a zasněžených pohoří Wrangell a Saint Elias ve východní Aljašce v USA pomohla Měsíci osvítit také nadýchaná polární zelená záře vyfotografovaná před dvěma týdny nahoře. Ačkoliv mohou polární záře ponejprv vypadat jako měsíčním světlem ozářené mraky, tak polární záře světlo obloze jen přidávají a nebrání v pohledu hvězdám v pozadí. Polární záře na severní polokouli se také nazývají světlo severu a vznikají srážkami nabitých částic z magnetosféry s molekulami vzduchu vysoko v zemské atmosféře. Při pohledu z vesmíru je možné pozorovat, že polární záře vydávají i rentgenové a ultrafialové světlo. Předpověditelné polární záře nastávají několik dnů po silných magnetických událostech pozorovaných na Slunci.

Štítky: Polární záře, Mračna, Alaska


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »