Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava a mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Maurice Toet, Steve Loughran, Darren Jehan & Tim Jardine

Tmavá mlhovina Koňská hlava a zářivá Mlhovina v Orionu jsou kontrastní kosmické pohledy. Obě mlhoviny jsou asi 1500 světelných let daleko v jednom z nejvíce známých souhvězdí na noční obloze a na této nádherné mozaice jsou v opačných rozích. Dobře známá mlhovina Koňská hlava je vidět v siluetě jako tmavý mrak proti dlouhé červené záři vlevo dole. Ta nejjasnější hvězda vlevo od Koňské hlavy je Alnitak, nejvýchodnější hvězda v pásu Orionu. Pod Alnitakem je mlhovina Plamínek s mračny jasné emise a dramatických tmavých prachových pásů. Velkolepá emisní oblast Mlhoviny v Orionu (M42) je vpravo nahoře. Hned vedle ní vlevo je výrazná modrá reflekční mlhovina, která se někdy nazývá Běžec. Celou oblast protkávají všudypřítomné úponky zářícího vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina Orion, Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »