Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jízda po kamenitých pláních Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rozhlížíte se po kamenité pláni na Marsu. Před vámi je v každém směru tmavý písek a světlé kamení. I když se tady za milióny let změnilo jen málo, tak nikdo tento pohled předtím neviděl. Vyslali vás na dlouhou cestu ke vzdálenému kráteru, největšímu v této oblasti. Vaši páni zpátky na planetě Zemi jsou zvědaví, zda by impakt, který tento kráter vytvořil, nemohl také odkrýt jedinečná vodítka ke vzdálené minulosti této sousední planety, vodítka, která by mohla odhalit, zda zde kdysi existoval život. Monotónnost krajiny narušuje neobvyklý kámen, který vystupuje uprostřed obrázku. Je docela možné, že tento kámen není odtud, a tak vás tam nasměrovali k jeho prohlídce. Jste robotické vozítko Opportunity a jste očima bezpočtu lidí, kteří sledují vaši cestu zpátky na planetě Zemi. Vzhledem k tomu, že za den popojedete asi o vzdálenost fotbalového hřiště, tak kráter Endeavour dosáhnete někdy v roce 2012. Pokud přežijete.

Štítky: Mars, Opportunity, Plains


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »