Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jízda po kamenitých pláních Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Rozhlížíte se po kamenité pláni na Marsu. Před vámi je v každém směru tmavý písek a světlé kamení. I když se tady za milióny let změnilo jen málo, tak nikdo tento pohled předtím neviděl. Vyslali vás na dlouhou cestu ke vzdálenému kráteru, největšímu v této oblasti. Vaši páni zpátky na planetě Zemi jsou zvědaví, zda by impakt, který tento kráter vytvořil, nemohl také odkrýt jedinečná vodítka ke vzdálené minulosti této sousední planety, vodítka, která by mohla odhalit, zda zde kdysi existoval život. Monotónnost krajiny narušuje neobvyklý kámen, který vystupuje uprostřed obrázku. Je docela možné, že tento kámen není odtud, a tak vás tam nasměrovali k jeho prohlídce. Jste robotické vozítko Opportunity a jste očima bezpočtu lidí, kteří sledují vaši cestu zpátky na planetě Zemi. Vzhledem k tomu, že za den popojedete asi o vzdálenost fotbalového hřiště, tak kráter Endeavour dosáhnete někdy v roce 2012. Pokud přežijete.

Štítky: Mars, Opportunity, Plains


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »