Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Ten nejpodivnější měsíc ve Sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento obrázek je pokusem ukázat, jak by Io vypadal v "pravých barvách" vnímaných běžným lidským okem a byl pořízen v červenci 1999 kosmickou sondou Galileo, která od roku 1995 do roku 2003 obíhala kolem Jupiteru. Barvy na Io pochází od síry a roztavených silikátových hornin. Neobvyklý povrch Io se udržuje velice mladý systémem aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy od Jupiteru Io protahují a tlumí výkyvy způsobované Jupiterem dalším Galileovským měsícům. Výsledné tření velmi zahřívá vnitřek Io, způsobuje tavení hornin, které pak explodují na povrch. Sopky na Io jsou tak aktivní, že efektivně převracejí celý měsíc naruby. Vulkanická láva na Io je někdy tak horká, že žhne ve tmě.

Štítky: Io, Jupiter, Volcanoes


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »