Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblova Laguna

Uznání: NASA, ESA, Hubble Space Telescope

Hřebeny barev proplouvající touto scénou vypadají jako tahy štětcem na plátnu. To plátno je ale 3 světelné roky široké a ty barvy mapují emise ionizovaných plynů v mlhovině Laguna zachycené kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu. Mlhovina Laguna, též známá jako M8, je hvězdotvornou oblastí vzdálenou asi 5000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Hubblův pozoruhodně ostrý a podrobný pohled ukazuje vlnité útvary utvářené energetickým světlem a větry z nově zrozených hvězd v této oblasti. Mlhovina Laguna je samozřejmě populárním cílem i pro pozemské pozorovatele. V menších dalekohledech s širším zorným polem jsou vidět výrazné prachové pásy a zřetelný tvar přesýpacích hodin.

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula, HST


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »