Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zarminin svět

Uznání a copyright: Lynette Cook

Astronomové v posledních letech podrobili asi 20 světelných let vzdáleného červeného trpaslíka Gliese 581 v souhvězdí Vah pečlivému zkoumání. Pozemské dalekohledy zaznamenaly kolem tohoto studeného slunce známky více planet, z toho nejméně dvě v blízkosti obyvatelné zóny, tedy oblasti, kde by u planet podobných Zemi mohla být na povrchu kapalná voda. Tým, který vedou Steven Vogt (UCO Lick) a Paul Butler (DTM Carnagie Inst.), nyní oznámil detekci další planety, nyní přímo v obyvatelné zóně. Jejich práce založená na 11 letech dat nabízí velice uspokojivé důkazy první potenciálně obyvatelné planety nalezené u docela blízké hvězdy. Na této umělecké ilustraci vnitřní části této exoplanetární soustavy je planeta označena jako Gliese 581g, ale Vogtův osobnější název zní podle jeho ženy Zarminin svět. Naměřeným údajům nejlépe odpovídá planeta na kruhové dráze vzdálené od hvězdy jen 0,15 AU, s hmotností 3,1 násobku hmotnosti Země a s oběžnou dobou 37 dní. Model bere do úvahy 1,5 násobek poloměru Země a povrchovou gravitaci 1,1 až 1,7 násobku pozemských jednotek. Nalezení tak blízké obyvatelné planety naznačuje, že v naší Mléčné dráze je mnoho dalších takových planet.

Štítky: Exoplanet, Red dwarf, Gliese, Gj581g, Exoplanetary system, Habitable zone


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »