Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svit jádra temného mračna

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Laurent Pagani (Obs.Paris/CNRS), Jurgen Steinacker (Obs. Paris/MPIA) et al.

Hvězdy a jejich planety se rodí ve studených a temných mezihvězdných mračnech plynu a prachu. Astronomové při výzkumu mračen na infračervených vlnových délkách učinili překvapivý objev, jelikož v desítkách případů hustá jádra mračen září odraženým infračerveným světlem hvězd. Tyto panely založené na archivních datech ze Spitzerova kosmického dalekohledu ilustrují nově popsaný jev označovaný jako svit jádra. Na delších vlnových délkách (vpravo) je jádro mračna Lynds 183 tmavé, ale na kratších infračervených vlnových délkách (vlevo) jádro jasně září rozptýleným světlem okolních hvězd. Jak je na těchto panelech vidět, tak protažené jádro zabírá zhruba 1,5 světelného roku. Takový rozptyl vyžaduje prachová zrna, která jsou asi 10 krát větší, než se doposud myslelo, že v takových mracích jsou, tedy s rozměrem asi 1 mikron místo 0,1 mikronu. Pro srovnání, lidský vlas má tloušťku asi 100 mikronů (0,1 mm). Větší prachová zrna indikovaná svitem jádra by mohla změnit modely ranných fází vzniku hvězd a planet v mezihvězdných mračnech. Tmavá mlhovina Lynds 183 se nachází asi 325 světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens).

Štítky: Star-formation, Prach, Infračervený, Spitzer, L183


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »