Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory) Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Jedna z nejsnáze rozpoznatelných mlhovin na obloze Koňská hlava v Orionu je součástí většího temného molekulárního mračna. Je též známa pod jménem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem 19. století. Červená záře pochází z vodíku především za mlhovinou, který ionizuje blízká jasná hvězda Sigma Orionis. Jasnou hvězdu dole vlevo obklopuje modrá reflekční mlhovina zvaná NGC 2023. Temnou Koňskou hlavu způsobuje především hustý prach, ačkoliv dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouštějí mlhovinu, vede silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá 1500 let. Snímek nahoře zachytil tento měsíc 0.6m dalekohled v Mt. Lemmon SkyCenter v Arizoně v USA.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Barnard 33


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »