Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory) Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Jedna z nejsnáze rozpoznatelných mlhovin na obloze Koňská hlava v Orionu je součástí většího temného molekulárního mračna. Je též známa pod jménem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem 19. století. Červená záře pochází z vodíku především za mlhovinou, který ionizuje blízká jasná hvězda Sigma Orionis. Jasnou hvězdu dole vlevo obklopuje modrá reflekční mlhovina zvaná NGC 2023. Temnou Koňskou hlavu způsobuje především hustý prach, ačkoliv dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouštějí mlhovinu, vede silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá 1500 let. Snímek nahoře zachytil tento měsíc 0.6m dalekohled v Mt. Lemmon SkyCenter v Arizoně v USA.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Barnard 33


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »