Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava v Orionu

Uznání a copyright: Adam Block (Caelum Observatory) Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Jedna z nejsnáze rozpoznatelných mlhovin na obloze Koňská hlava v Orionu je součástí většího temného molekulárního mračna. Je též známa pod jménem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografických deskách koncem 19. století. Červená záře pochází z vodíku především za mlhovinou, který ionizuje blízká jasná hvězda Sigma Orionis. Jasnou hvězdu dole vlevo obklopuje modrá reflekční mlhovina zvaná NGC 2023. Temnou Koňskou hlavu způsobuje především hustý prach, ačkoliv dolní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouštějí mlhovinu, vede silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně Koňské hlavy jsou vznikající mladé hvězdy. Světlu to k nám z Koňské hlavy trvá 1500 let. Snímek nahoře zachytil tento měsíc 0.6m dalekohled v Mt. Lemmon SkyCenter v Arizoně v USA.

Štítky: Orion, Koňská hlava, Barnard 33


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »