Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid nad Edmontonem

Uznání : NASA/JPL-Caltech/UTA/UA/MSSS/ESA/DLR/JPL Solar System Visualization Project

Co kdyby jste jeli po ulici a přímo před vámi přes oblohu přelétl nějaký objekt? Tak toto se minulý týden přihodilo mnoha lidem v jižní centrální Kanadě. Přesněji velice jasný bolid, asi meteor o velikosti psacího stolu z hlubin vesmíru ozářil oblohu chvíli po západu slunce 20.listopadu 2008. Tento jasný bolid byl zachycen na mnoha snímcích a filmech včetně tohoto nádherného videa nahoře, které zachytila kamera policejního vozidla v Edmontonu ve státě Alberta v Kanadě. Protože jsou vidět přinejmenším dvě stopy, tak se objekt nejspíše hluboko v zemské atmosféře rozpadnul. Astronomové doufají, že triangulací snímků bolidu z několika simultáních zdrojů naleznou přibližnou dráhu odkud tento objekt přišel, stejně jako místo či místa, kam mohly dopadnou velké kusy, pokud přežily průlet atmosférou. Pokud by se v tom nejlepším případě podařilo nalézt kusy ze známé komety nebo asteroidu, tak by lidé měli bezprecedentní pohled na dávný objekt, který nejspíše obsahuje informace o časných dobách naší Země a sluneční soustavy.

Štítky: Bolid, Edmonton, Video


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »