Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid nad Edmontonem

Uznání : NASA/JPL-Caltech/UTA/UA/MSSS/ESA/DLR/JPL Solar System Visualization Project

Co kdyby jste jeli po ulici a přímo před vámi přes oblohu přelétl nějaký objekt? Tak toto se minulý týden přihodilo mnoha lidem v jižní centrální Kanadě. Přesněji velice jasný bolid, asi meteor o velikosti psacího stolu z hlubin vesmíru ozářil oblohu chvíli po západu slunce 20.listopadu 2008. Tento jasný bolid byl zachycen na mnoha snímcích a filmech včetně tohoto nádherného videa nahoře, které zachytila kamera policejního vozidla v Edmontonu ve státě Alberta v Kanadě. Protože jsou vidět přinejmenším dvě stopy, tak se objekt nejspíše hluboko v zemské atmosféře rozpadnul. Astronomové doufají, že triangulací snímků bolidu z několika simultáních zdrojů naleznou přibližnou dráhu odkud tento objekt přišel, stejně jako místo či místa, kam mohly dopadnou velké kusy, pokud přežily průlet atmosférou. Pokud by se v tom nejlepším případě podařilo nalézt kusy ze známé komety nebo asteroidu, tak by lidé měli bezprecedentní pohled na dávný objekt, který nejspíše obsahuje informace o časných dobách naší Země a sluneční soustavy.

Štítky: Bolid, Edmonton, Video


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »