Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Radar ukazuje na pohřbené ledovce na Marsu

Uznání : NASA/JPL-Caltech/UTA/UA/MSSS/ESA/DLR/JPL Solar System Visualization Project

Jak vznikl tento neobvyklý terén na Marsu? Dno některých kráterů ve středních šířkách v pánvi Hellas Basin na Marsu se jeví neobvykle rýhované, ploché a mělké. Nové radarové snímky z družice Mars Reconnaissance Orbiter podpořily vzrušující hypotézu obrovských ledovců pohřbeného ledu. Důkazy naznačují, že takové ledovce pokrývají oblasti větší než město a dosahují hloubky až jeden kilometr. Tento led byl před vypařováním do řídké marťanské atmosféry chráněn pokrývkou půdy. Pokud je toto pravda, tak by to ukazovalo na největší množství vodního ledu mimo marťanské póly, které je mnohem větší, než zamrzlé kaluže, které nedávno objevila sonda Phoenix. Takové ledové bloky, které se nachází blízko marťanskému rovníku, by mohly být dobrými rezervoáry pitné vody pro budoucí astronauty při výzkumu Marsu. Jak tyto ledovce ovšem původně vznikly zůstává záhadou. Ovšem ještě předtím než se vypravíte zkoumat Mars, tak si prosím najděte chvilku a navrhněte jméno pro příští marťanské vozítko NASA.

Štítky: Mars, MRO, Glaciers


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »