Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v řece

Uznání a copyright: Robert Gendler, Jan-Erik Ovaldsen, Allan Hornstrup, IDA
Image data: ESO/Danish 1.5m telescope at La Silla, Chile - 2008

Velké galaxie rostou pojídáním těch menších. Dokonce i naše vlastní Galaxie praktikuje galaktický kanibalismus a absorbuje malé galaxie, které se dostaly příliš blízko a zachytila je gravitace Mléčné dráhy. Tato praxe je ve vesmíru běžná a dobře ji ilustruje tento pár interagujících galaxií z břehů jižního souhvězdí (řeky) Eridanus. Velká zborcená spirální galaxie NGC 1532 leží přes 50 miliónů světelných let daleko a je vidět zaklesnutá v gravitačním zápasu s trpasličí galaxií NGC 1531, což je zápas, který ta menší galaxie nakonec prohraje. Z boku viděná NGC 1532 měří asi 100 000 světelných let. Pár NGC 1532/1531 se považuje za podobný se systémem zpředu viděné spirální galaxie a malé složky známé jako M51 nebo Vírová galaxie.

Štítky: Galaxie, Ngc1532, Ngc1531, Eridanus, Evolution


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »