Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pravděpodobná planeta u Beta Pic

Uznání: ESO, A.-M. Lagrange (LAOG), et al.

Mladá, asi 50 světelných let vzdálená hvězda Beta Pictoris se počátkem let 1980 stala jednou z nejdůležitějších hvězd na obloze. Družicová i pozemská teleskopická pozorování tehdy ukázala přítomnost prašného vnějšího okolního disku trosek a vnitřní čistší zóny velikosti zhruba naší sluneční soustavy, tedy silného důkazu vznikání planet. Infračervená pozorování dalekohledy Evropské jižní observatoře, která jsou součástí tohoto kompozitního obrazu, nyní nabízí detekci příčiny této čisté zóny, což bude nejspíše obří planeta obíhající kolem Beta Pic. Tento nový zdroj označený Beta Pictoris b je asi 1000 krát slabší, než přímé světlo hvězdy, které bylo z obrazových dat pečlivě odečteno. Tento zdroj je v jedné linii s diskem a pokud by se nacházel v naší sluneční soustavě, tak by se promítal do vzdálenosti Saturnu. Potvrzení, že tímto novým zdrojem je planeta by mohlo přijít, pokud budoucí pozorování budou moci prokázat, že se tento zdroj pohybuje na orbitě kolem hvězdy. Pokud se to potvrdí, tak to bude dosud nejbližší planeta zobrazená u mateřské hvězdy.

Štítky: Discovery, Exoplanet, Beta pictoris


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »