Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pravděpodobná planeta u Beta Pic

Uznání: ESO, A.-M. Lagrange (LAOG), et al.

Mladá, asi 50 světelných let vzdálená hvězda Beta Pictoris se počátkem let 1980 stala jednou z nejdůležitějších hvězd na obloze. Družicová i pozemská teleskopická pozorování tehdy ukázala přítomnost prašného vnějšího okolního disku trosek a vnitřní čistší zóny velikosti zhruba naší sluneční soustavy, tedy silného důkazu vznikání planet. Infračervená pozorování dalekohledy Evropské jižní observatoře, která jsou součástí tohoto kompozitního obrazu, nyní nabízí detekci příčiny této čisté zóny, což bude nejspíše obří planeta obíhající kolem Beta Pic. Tento nový zdroj označený Beta Pictoris b je asi 1000 krát slabší, než přímé světlo hvězdy, které bylo z obrazových dat pečlivě odečteno. Tento zdroj je v jedné linii s diskem a pokud by se nacházel v naší sluneční soustavě, tak by se promítal do vzdálenosti Saturnu. Potvrzení, že tímto novým zdrojem je planeta by mohlo přijít, pokud budoucí pozorování budou moci prokázat, že se tento zdroj pohybuje na orbitě kolem hvězdy. Pokud se to potvrdí, tak to bude dosud nejbližší planeta zobrazená u mateřské hvězdy.

Štítky: Discovery, Exoplanet, Beta pictoris


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »