Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Science Museum Hubble

Uznání: ESA, Hubble

Skončí Hubblův kosmický dalekohled v muzeu? Asi ne, a když opravdu skončí, tak podle současných plánů bude stažen z oběžné dráhy do oceánu. To ale nemůže zastavit možnost, aby se slavná vznášející se observatoř neobjevovala v science muzeích po celém světě, někdy spolu se svými úžasnými snímky. Na snímku nahoře na oslavu 20. výročí vypuštění Hubbla byla replika tohoto dalekohledu umístěna do malebného prostředí italského Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti v krásném historickém paláci Palazzo Loredan. Tato scéna možná vypadá až neskutečně, jelikož se zařízení zobrazuijící hluboký vesmír objevuje nad pozemskou dlážděnou podlahou s bustami slavných myslitelů a pod oblouky připomínajícími Eschera. Pokud budete mít štěstí, tak možná, že najdete výstavu snímků z Hubbla blízko vás. A pokud by tam nebyl žádný model HST, tak si vždycky můžete postavit svůj vlastní.

Štítky: Hubble, Museums, Images


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »