Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Science Museum Hubble

Uznání: ESA, Hubble

Skončí Hubblův kosmický dalekohled v muzeu? Asi ne, a když opravdu skončí, tak podle současných plánů bude stažen z oběžné dráhy do oceánu. To ale nemůže zastavit možnost, aby se slavná vznášející se observatoř neobjevovala v science muzeích po celém světě, někdy spolu se svými úžasnými snímky. Na snímku nahoře na oslavu 20. výročí vypuštění Hubbla byla replika tohoto dalekohledu umístěna do malebného prostředí italského Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti v krásném historickém paláci Palazzo Loredan. Tato scéna možná vypadá až neskutečně, jelikož se zařízení zobrazuijící hluboký vesmír objevuje nad pozemskou dlážděnou podlahou s bustami slavných myslitelů a pod oblouky připomínajícími Eschera. Pokud budete mít štěstí, tak možná, že najdete výstavu snímků z Hubbla blízko vás. A pokud by tam nebyl žádný model HST, tak si vždycky můžete postavit svůj vlastní.

Štítky: Hubble, Museums, Images


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »