Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Světlý, tmavý a podivný

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty tmavé pásy na Saturnu? Někdy to chce trochu detektivní práce přijít na kloub obrázku pořízenému družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini. Podívejme se na to. To velké těleso vlevo musí být samotný Saturn. Ty oblouky vpravo jsou jistě prstence. Ten uhlopříčně probíhající tmavý pruh musí být stín Saturnových prstenců. Takže zůstávají ty neobvyklé temné pásy superponované na Saturnův disk, nejsou to stíny prstenců? Puntičkářský detektiv by dospěl k závěru, že ne. Když se podíváme pečlivě, tak oblouky prstenců probíhají za planetou vlevo dole a kolem doprava, tudíž musí procházet na straně kamery od planety vlevo nahoře. Takže prstence opravdu způsobují ty temné pruhy na Saturnu. Segmenty prstenců jsou temné, protože jsou v Saturnovu stínu. Noční část Saturnu vykazuje slabou záři, protože se od jiných částí prstenců odráží trochu slunečního světla. Už chápete? Naštěstí to nebylo na dlážděné podlaze, zítřejší snímek bude ještě těžší k pochopení.

Štítky: Saturn, Prstence, Shadows


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »