Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Světlý, tmavý a podivný

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty tmavé pásy na Saturnu? Někdy to chce trochu detektivní práce přijít na kloub obrázku pořízenému družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini. Podívejme se na to. To velké těleso vlevo musí být samotný Saturn. Ty oblouky vpravo jsou jistě prstence. Ten uhlopříčně probíhající tmavý pruh musí být stín Saturnových prstenců. Takže zůstávají ty neobvyklé temné pásy superponované na Saturnův disk, nejsou to stíny prstenců? Puntičkářský detektiv by dospěl k závěru, že ne. Když se podíváme pečlivě, tak oblouky prstenců probíhají za planetou vlevo dole a kolem doprava, tudíž musí procházet na straně kamery od planety vlevo nahoře. Takže prstence opravdu způsobují ty temné pruhy na Saturnu. Segmenty prstenců jsou temné, protože jsou v Saturnovu stínu. Noční část Saturnu vykazuje slabou záři, protože se od jiných částí prstenců odráží trochu slunečního světla. Už chápete? Naštěstí to nebylo na dlážděné podlaze, zítřejší snímek bude ještě těžší k pochopení.

Štítky: Saturn, Prstence, Shadows


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »