Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn: Světlý, tmavý a podivný

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty tmavé pásy na Saturnu? Někdy to chce trochu detektivní práce přijít na kloub obrázku pořízenému družicí Saturnu, kosmickou sondou Cassini. Podívejme se na to. To velké těleso vlevo musí být samotný Saturn. Ty oblouky vpravo jsou jistě prstence. Ten uhlopříčně probíhající tmavý pruh musí být stín Saturnových prstenců. Takže zůstávají ty neobvyklé temné pásy superponované na Saturnův disk, nejsou to stíny prstenců? Puntičkářský detektiv by dospěl k závěru, že ne. Když se podíváme pečlivě, tak oblouky prstenců probíhají za planetou vlevo dole a kolem doprava, tudíž musí procházet na straně kamery od planety vlevo nahoře. Takže prstence opravdu způsobují ty temné pruhy na Saturnu. Segmenty prstenců jsou temné, protože jsou v Saturnovu stínu. Noční část Saturnu vykazuje slabou záři, protože se od jiných částí prstenců odráží trochu slunečního světla. Už chápete? Naštěstí to nebylo na dlážděné podlaze, zítřejší snímek bude ještě těžší k pochopení.

Štítky: Saturn, Prstence, Shadows


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »