Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: John P. Gleason

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou spoustu času při své první plavbě kolem planety Země studovat jižní oblohu. Výsledkem je, že dva mlhavé oblačné objekty, které jsou snadno viditelné na jižní obloze, jsou nyní známy jako Oblaka Magellanova a nyní se ví, že to jsou satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (LMC) je ve vzdálenosti asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado) a zde je vidět na pozoruhodně hlubokém barevném kompozitním snímku se světlem hvězd z centrální modravé příčky, které kontrastuje s červenavou září ionizovaných atomů vodíku. Jedná se o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy s rozměry kolem 15 000 světelných let a hostí nejbližší supernovu moderní doby, SN 1987A. Výrazná skvrna vlevo nahoře je 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule. Tato obrovská hvězdotvorná oblast měří asi 1000 světelných let.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »