Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: John P. Gleason

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou spoustu času při své první plavbě kolem planety Země studovat jižní oblohu. Výsledkem je, že dva mlhavé oblačné objekty, které jsou snadno viditelné na jižní obloze, jsou nyní známy jako Oblaka Magellanova a nyní se ví, že to jsou satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (LMC) je ve vzdálenosti asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado) a zde je vidět na pozoruhodně hlubokém barevném kompozitním snímku se světlem hvězd z centrální modravé příčky, které kontrastuje s červenavou září ionizovaných atomů vodíku. Jedná se o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy s rozměry kolem 15 000 světelných let a hostí nejbližší supernovu moderní doby, SN 1987A. Výrazná skvrna vlevo nahoře je 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule. Tato obrovská hvězdotvorná oblast měří asi 1000 světelných let.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »