Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: John P. Gleason

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou spoustu času při své první plavbě kolem planety Země studovat jižní oblohu. Výsledkem je, že dva mlhavé oblačné objekty, které jsou snadno viditelné na jižní obloze, jsou nyní známy jako Oblaka Magellanova a nyní se ví, že to jsou satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (LMC) je ve vzdálenosti asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado) a zde je vidět na pozoruhodně hlubokém barevném kompozitním snímku se světlem hvězd z centrální modravé příčky, které kontrastuje s červenavou září ionizovaných atomů vodíku. Jedná se o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy s rozměry kolem 15 000 světelných let a hostí nejbližší supernovu moderní doby, SN 1987A. Výrazná skvrna vlevo nahoře je 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule. Tato obrovská hvězdotvorná oblast měří asi 1000 světelných let.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »