Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: John P. Gleason

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou spoustu času při své první plavbě kolem planety Země studovat jižní oblohu. Výsledkem je, že dva mlhavé oblačné objekty, které jsou snadno viditelné na jižní obloze, jsou nyní známy jako Oblaka Magellanova a nyní se ví, že to jsou satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (LMC) je ve vzdálenosti asi 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado) a zde je vidět na pozoruhodně hlubokém barevném kompozitním snímku se světlem hvězd z centrální modravé příčky, které kontrastuje s červenavou září ionizovaných atomů vodíku. Jedná se o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy s rozměry kolem 15 000 světelných let a hostí nejbližší supernovu moderní doby, SN 1987A. Výrazná skvrna vlevo nahoře je 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule. Tato obrovská hvězdotvorná oblast měří asi 1000 světelných let.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »