Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 346 v Malém Magellanově mračnu

Uznání: A. Nota (ESA/STScI) et al., ESA, NASA

Jak a proč vznikají tyto hvězdy? Uprostřed hvězdokup a mlhovin NGC 346 Malého Magellanova mračna je hvězdotvorná oblast velká asi 200 světelných let, která je na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu. Malé Magellanovo mračno (SMC) je satelitní galaxií naší Mléčné dráhy a podivuhodností jižní oblohy ve vzdálenosti zhruba 210 000 světelných let v souhvězdí Tukana (Tucana). Při výzkumu NGC 346 astronomové identifikovali populaci embryonických hvězd seřazených podél tmavých, protínajících se prachových pásů, které jsou vidět vpravo. Světlo hvězdných infantů, do kterých stále kolabují jejich zárodečná mračna, je zčervenalé prachem. SMC je malá, nepravidelná galaxie a představuje typ galaxie, která byla běžnější v ranném Vesmíru. Tyto malé galaxie se považují za stavební kameny větších galaxií, které jsou přítomny dnes. Hvězdné porodnice uvnitř SMC, jako je třeba NGC 346, se považují za podobné těm, které bývaly v ranném Vesmíru.

Štítky: Star-formation, Smc, Ngc 346


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »