Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepravidelná trpasličí galaxie ve Střelci

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA / STScI), Y. Momany (U. Padua) et al., ESA, NASA

Jak stará je tato galaxie? Blízká galaxie z Místní skupiny zvaná SagDIG (Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy - Nepravidelná trpasličí galaxie ve Střelci) není jenom velice malá, ale má také poměrně málo prvků těžších jak hélium. Nedostatek těžkých prvků by mohl znamenat, že SagDIG je velice mladá, takže hvězdy měly málo času na to, aby vytvořily a rozprášily těžké prvky. Naopak miniaturní velikost SagDIG by mohla naznačovat, že vznikla v ranném vesmíru a je stavebním blokem moderních velkých galaxií, který přežil. Podrobný snímek nahoře z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nyní rozlišil dostatek hvězd na to, aby se tato záhada rozřešila: SagDIG je stará. Ačkoliv má SagDIG i několik skupin mladých hvězd, tak hodně hvězd je velice starých a galaxie jako celek pomáhá astronomům pochopit, jak se vesmír vyvíjel a ukazuje, že přinejmenším jedna na kovy chudá galaxie je téměř tak stará, jako vesmír. SagDIG na snímku nahoře má asi asi 1 500 světelných let a nachází se ve vzdálenosti asi 3.5 miliónů let v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Místní skupina, Sagittarius Dwarf Irregular Galaxy


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »