Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Kazatelnou

Uznání a copyright: Alex Cherney (Terrastro)

Může obraz oblohy uvolňovat? Kandidátem na takový obraz může být snímek nahoře pořízený minulý měsíc z mysu Schank ve Victorii v Austrálii. Na snímku je tichá laguna, měkká přízemní mlha, dvě galaxie a desetitisíce hvězd. Část skály vlevo může z tohoto úhlu vypadat jako lidská hlava, ale zcela vpravo je slavný útvar známý jako Kazatelna. Nahoře probíhá vzdálený proud jasných hvězd a tmavého prachu, který je součástí disku naší spirální galaxie Mléčné dráhy. Vpravo, hned nad Kazatelnou, je malá sousední galaxie Mléčné dráhy Malé Magellanovo mračno (SMC). Ten bílý objekt vlevo od SMC je kulová hvězdokupa v Mléčné dráze známá jako 47 Tucana.

Štítky: Mléčná dráha, Smc, Lagoon


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »